DVA MOGUĆA SCENARIJA: Kako će izlazak Britanije iz EU uticati na region
Odluka Velike Britanije da napusti EU imaće velike posledice po ekonomije država koje se nalaze u procesu pridruživanja među kojima je i Srbija, navodi se u izveštaju Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Procenjujući uticaj Bregzita na privredni rast regiona u kom EBRD deluje, ta institucija je u izveštaju "Regionalne ekonomske perspektive" predstavila dva moguća scenarija.
Prvi je "blaži" scenario koji predviđa relativno lagan izlazak Britanije iz EU i zadržavanje trgovinskih odnosa na nivou koji je sličan današnjem. "Blaži" scenario bi, kako se navodi u izveštaju, imao relativno blage negativne efekte, pa bi tako bruto domaći proizvod (BDP) EBRD-ovog regiona bio u 2021. godini niži u rasponu od nula do jedan odsto u odnosu na scenario po kome uopšte ne bi došlo do Bregzita.
Prema "težem" scenariju, uticaj Bregzita bi bio znatno veći, naročito u jugoistočnoj Evropi, čiji bi BDP mogao pasti u rasponu od 3,5 do skoro 6,0 procentnih poena do 2021. godine.
Sa druge stane, "Bregzit je, kratkoročno gledano, podstakao priliv kapitala u region EBRD-a, jer su se investitori okrenuli tržištima u razvoju u potrazi za višim prinosima", navodi se u izveštaju.
Niže cene sirovina i bezbednosna zabrinutost, prema oceni EBRD-a, koče privredni rast u nekim zemljama, dok geopolitičke tenzije i slabost globalne trgovine nastavljaju da "guše" neke druge.
Prema najnovijim projekcijama, region EBRD-a će ove godine porasti za 1,6 odsto, što je za 0,2 procentna poena više u odnosu na projekciju iz maja, a naredne godine za 2,5 odsto, u odnosu na rast od 0,5 odsto iz 2015. godine.