ДВА МОГУЋА СЦЕНАРИЈА: Како ће излазак Британије из ЕУ утицати на регион
Одлука Велике Британије да напусти ЕУ имаће велике последице по економије држава које се налазе у процесу придруживања међу којима је и Србија, наводи се у извештају Европске банке за обнову и развој (ЕБРД).
Процењујући утицај Брегзита на привредни раст региона у ком ЕБРД делује, та институција је у извештају "Регионалне економске перспективе" представила два могућа сценарија.
Први је "блажи" сценарио који предвиђа релативно лаган излазак Британије из ЕУ и задржавање трговинских односа на нивоу који је сличан данашњем. "Блажи" сценарио би, како се наводи у извештају, имао релативно благе негативне ефекте, па би тако бруто домаћи производ (БДП) ЕБРД-овог региона био у 2021. години нижи у распону од нула до један одсто у односу на сценарио по коме уопште не би дошло до Брегзита.
Према "тежем" сценарију, утицај Брегзита би био знатно већи, нарочито у југоисточној Европи, чији би БДП могао пасти у распону од 3,5 до скоро 6,0 процентних поена до 2021. године.
Са друге стане, "Брегзит је, краткорочно гледано, подстакао прилив капитала у регион ЕБРД-а, јер су се инвеститори окренули тржиштима у развоју у потрази за вишим приносима", наводи се у извештају.
Ниже цене сировина и безбедносна забринутост, према оцени ЕБРД-а, коче привредни раст у неким земљама, док геополитичке тензије и слабост глобалне трговине настављају да "гуше" неке друге.
Према најновијим пројекцијама, регион ЕБРД-а ће ове године порасти за 1,6 одсто, што је за 0,2 процентна поена више у односу на пројекцију из маја, а наредне године за 2,5 одсто, у односу на раст од 0,5 одсто из 2015. године.