PAMETNA TAKTIKA: Pogledajte kako će Poljaci profitirati od "bregzita"
Poljska želi da privuče investicije tako što će iskoristiti odluku Velike Britanije da napusti EU, rekao je potpredsednik poljske vlade Mateuš Moravjecki.
- Ukoliko Velika Britanija napusti EU, a čini se da hoće na osnovu odluke britanskog naroda, mi ćemo biti u veoma dobroj poziciji, jer ćemo moći da obezbedimo pristup jedinstvenom evropskom tržištu pod istim uslovima kao Britanci - rekao je Moravjecki lokalnoj televiziji TVN24. On je dodao da će Poljska biti najveća ekonomija koja nije u evrozoni među zemljama EU kada Velika Britanija istupi.
ZLOGLASNI MILIJARDER SOROŠ: Kladim se na KRAH NJUJORŠKE BERZE!
'Freaking out': Banks divided on whether to stay in London or not after #Brexit https://t.co/DchgR9SuKu pic.twitter.com/fb25hZgHgE— RT (@RT_com) June 24, 2016
Ova zemlja je već privukla brojne finansijske institucije, poput UBS-a, "Kredi Svisa", "Benk of Njujork", HSBC-a i mnogih drugih.
POLJSKI FARMERI MOLE: Ukinite SANCKIJE RUSIJI!
Prema mišljenju Moravjeckog koji putuje u London ove nedelje kako bi se sastao sa direktorima nekih od najvećih banaka u Sitiju, Poljska mora da privuče što više banaka, posebno u sferama informacionih tehnologija i menadžmenta rizika.
- Sigurno će biti teško, ali mi želimo da pokažemo koliko su Varšava i Poljska atraktivne - rekao je potpredsednik vlade.
POLJACI NA TANKOM LEDU: Partneri pronalaze druge načine za "SEVERNI TOK 2"
On je rekao "Fajnenšel Tajmsu" da su mnoge banke izrazile želju da posluju u Poljskoj, dodajući da je jasan povećani interes da napuste London. On je takođe rekao da su počeli razgovori sa finansijskim institucijama u Londonu o premeštanju centralnih kancelarija u Poljsku.
Od kada su Britanci izglasali izlazak iz EU, gradovi kao što su Pariz, Amsterdam i Frankfurt su izrazili svoje želj da postanu novi centri međunarodnih finansija.
IGNORIŠU SANKCIJE SVOJIH ZEMALJA: Evropski brodovi PRISTAJU NA KRIM!
Prošlog meseca je zamenik gradonačelnika Amsterdama Kajsa Olongren rekao da su brojne azijske kompanije koje posluju u finansijskom sektoru i smeštene su u Londonu kontaktirale amsterdamske vlasti, sa željom da se premeste u glavni grad Holandije.
Sa druge strane, Francuska je najavila "crveni tepih za bankare iz Sitija koji odluče da se presele iz Londona u Pariz.