AKO VOLITE JAGODE, DREŠITE KESU - Cena za kilogram 700 dinara, prvo voće iz plastenika stiže u nedelju!
Predviđa se da će ovo voće biće za nekih 20 do 30 odsto skuplje nego prošle godine.
Najveći uticaj na ovakvu cenu ima drastično poskupljenje mineralnih đubriva. Ipak, s prvim jagodama koje se gaje na otvorenom, što će biti početkom maja, polako će padati i cena ovog voća.
Uzgajivači, međutim, ne veruju da će tokom ove sezone one biti jeftinije od 300 dinara za kilogram, bar kada je reč o konzumnim jagodama.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/25/zimnica.jpg?itok=YGdQpxUH)
PAPRENA ZIMNICA, VREMENSKI USLOVI DESETKOVALI ROD: Cene voća i povrća na pijacama duplo veće nego prošle godine
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/25/jagode_u_vodi.jpg?itok=O-unA_Bi)
POSLE OVOGA JAGODE VAM NEĆE BITI ISTE: Potopite ih u slanu vodu i vidite šta će iz njih izaći (VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/02/screenshot_from_2022-04-02_18-08-56_0.jpg?itok=udrohoYs)
Stavila je PARČE JAGODE u SAKSIJU punu zemlje, zalila, a DOBILA je nešto što će vas ODUŠEVITI! (VIDEO)
- Počele su da crvene jagode u plasteniku i očekujemo ih za nekih desetak dana, a kod nekih i ranije - ispričao je Nemanja Popović iz "Voždovih jagoda".
- Na pijaci se još prodaju one koje uvozimo iz Grčke i Turske, ali kada krenu naše, više ne kupujemo ove iz inostranstva. Problem bude u nekih nedelju dana, koliko se poklope ove uvozne i domaće. Imajući u vidu kvalitet naših, pogodnost klime, nema razlike između plasteničke i ove na otvorenom. Naročito što su sada topli dani, pa je plastenik po ceo dan otvoren - dodao je Popović.
Kako je objasnio Popović, koji jagode gaji u selu Stojnik kod Aranđelovca, noću staklenik zatvaraju, a prekrivaju ih posebnom navlakom, kada se očekuje mraz. To jagodu ne oštećuje, a podigne temperaturu za neka četiri stepena.
- Prošle godine, kada je krenula jagoda iz plastenika, koštala je 500 dinara za kilogram, sada to neće ići ispod 700 - objašnjava Popović. - Kasnije, kada stignu ove koje se gaje na otvorenom, na pijacama neće biti ispod 300 dinara. Jeftinije će moći da se pazare one za preradu.
U selu Stojnik nekoliko mladih danas gaji jagode na više od 10 hektara zemlje. Sve je više, kažu, ljudi iz Šumadije koji se bave ovim poslom. Najpoznatiji i najveći proizvođači jagoda u Srbiji nalaze se u okolini Šapca i Smedereva.
Zvanični podaci pokazuju da su se 2016. godine u Srbiji jagode gajile na nekih 395, dok je danas to blizu hiljadu hektara.
NAJVIŠE SE IZVOZILO U RUSIJU
SVEŽA jagoda najviše se izvozila na tržište Rusije, a smrznuta u Nemačku i Francusku. Smrznutu kupinu prodajemo Nemcima, Amerikancima, Belgijancima, Poljacima, Britancima, Francuzima i Holanđanima.
Zaleđenu borovnicu plasiramo u Holandiju i Nemačku. Malinu smrznutu u Nemačku i Francusku, a nešto manje količine u Belgiju, Kanadu, SAD, Švedsku...