АКО ВОЛИТЕ ЈАГОДЕ, ДРЕШИТЕ КЕСУ - Цена за килограм 700 динара, прво воће из пластеника стиже у недељу!
Предвиђа се да ће ово воће биће за неких 20 до 30 одсто скупље него прошле године.
Највећи утицај на овакву цену има драстично поскупљење минералних ђубрива. Ипак, с првим јагодама које се гаје на отвореном, што ће бити почетком маја, полако ће падати и цена овог воћа.
Узгајивачи, међутим, не верују да ће током ове сезоне оне бити јефтиније од 300 динара за килограм, бар када је реч о конзумним јагодама.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/25/zimnica.jpg?itok=YGdQpxUH)
ПАПРЕНА ЗИМНИЦА, ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ ДЕСЕТКОВАЛИ РОД: Цене воћа и поврћа на пијацама дупло веће него прошле године
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/25/jagode_u_vodi.jpg?itok=O-unA_Bi)
ПОСЛЕ ОВОГА ЈАГОДЕ ВАМ НЕЋЕ БИТИ ИСТЕ: Потопите их у слану воду и видите шта ће из њих изаћи (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/02/screenshot_from_2022-04-02_18-08-56_0.jpg?itok=udrohoYs)
Ставила је ПАРЧЕ ЈАГОДЕ у САКСИЈУ пуну земље, залила, а ДОБИЛА је нешто што ће вас ОДУШЕВИТИ! (ВИДЕО)
- Почеле су да црвене јагоде у пластенику и очекујемо их за неких десетак дана, а код неких и раније - испричао је Немања Поповић из "Вождових јагода".
- На пијаци се још продају оне које увозимо из Грчке и Турске, али када крену наше, више не купујемо ове из иностранства. Проблем буде у неких недељу дана, колико се поклопе ове увозне и домаће. Имајући у виду квалитет наших, погодност климе, нема разлике између пластеничке и ове на отвореном. Нарочито што су сада топли дани, па је пластеник по цео дан отворен - додао је Поповић.
Како је објаснио Поповић, који јагоде гаји у селу Стојник код Аранђеловца, ноћу стакленик затварају, а прекривају их посебном навлаком, када се очекује мраз. То јагоду не оштећује, а подигне температуру за нека четири степена.
- Прошле године, када је кренула јагода из пластеника, коштала је 500 динара за килограм, сада то неће ићи испод 700 - објашњава Поповић. - Касније, када стигну ове које се гаје на отвореном, на пијацама неће бити испод 300 динара. Јефтиније ће моћи да се пазаре оне за прераду.
У селу Стојник неколико младих данас гаји јагоде на више од 10 хектара земље. Све је више, кажу, људи из Шумадије који се баве овим послом. Најпознатији и највећи произвођачи јагода у Србији налазе се у околини Шапца и Смедерева.
Званични подаци показују да су се 2016. године у Србији јагоде гајиле на неких 395, док је данас то близу хиљаду хектара.
НАЈВИШЕ СЕ ИЗВОЗИЛО У РУСИЈУ
СВЕЖА јагода највише се извозила на тржиште Русије, а смрзнута у Немачку и Француску. Смрзнуту купину продајемо Немцима, Американцима, Белгијанцима, Пољацима, Британцима, Французима и Холанђанима.
Залеђену боровницу пласирамо у Холандију и Немачку. Малину смрзнуту у Немачку и Француску, а нешто мање количине у Белгију, Канаду, САД, Шведску...