Ova država je nekada bila najbogatija na svetu, a sada jedva žive od socijalne pomoći (VIDEO)
Stanovnici Naurua si imali 123 miliona dolara, što je značilo 17.500 dolara po stanovniku
Na pola puta između Australije i Havaja, usred Tihog okeana, nalazi se "tačkica" na karti pored koje piše Nauru. Reč je o najmanjoj ostrvskoj državi na svetu, s površinom od 21 kvadratnog kilometra. Ali, iza malog ostrva leži velika priča...
ŠOKANTNE PROMENE za vozače: Blaže kazne za jurcanje, ali samo pod ODREĐENIM USLOVIMA
U Trebinju parovi koji se venčaju dobijaju 700.000 dinara: Ovo su uslovi
Ostrvo je naseljen već najmanje 3.000 godina. U samim počecima na njemu su živela polinezijska i mikronezijska plemena, a sada na njemu živi 13.000 stanovnika. Od najbližeg suseda, Kiribata, deli ga 300 kilometara okeana.
#Nauru is a tiny island country in Micronesia, northeast of Australia.#travel #travelspoc #australia #Tourism pic.twitter.com/58wOXMwzCx— travelspoc (@travelspocs) 19. септембар 2017.
Nauru je bio nemačka kolonija u 19. veku, a australijski protektorat do sredine 20. Veka. U jednom periodu 20. Veka, Nauru je bio druga najbogatija zemlja na svetu, ako se računa BDP po glavi stanovnika, piše Gardian. Osim Nemačke, Nauru je bio i kolonija Velike Britanije, Novog Zelanda, Australije i Japana.
Nakon svih nedaća, Japan je u Drugom svetskom ratu okupirao ostrvo. Sve bolesne je ukrcao na brod koji je potopio nasred pučine. Tada je Nauru imao tek 600 stanovnika. Nakon toga ipak dolaze bolja vremena. Tokom 60-ih i 70-ih godina Nauru je bio rudnik bogatstva. Masovno je iskopavan fosfat kojim ostrvo obiluje.
Od OVOG VOĆA u Srbiji možete da ZARADITE čak 100 evra po kilogramu! (VIDEO)
U godinama posle sticanja nezavisnosti, Nauru je imao drugi najveći BDP po glavi stanovnika, odmah nakon Saudijske Arabije.
Stanovnici su prodavali fosfat kupcima iz celog sveta, a zarada se 1981. popela na tada ogromnih 123 miliona dolara, što je značilo 17.500 dolara po stanovniku.
Food plays role, #epigenetics, re island of Nauru WW2 occupation starvation,now 1 of highest obesity & #t2dm https://t.co/4FXjlbdJNw #obsmuk— Dr Kevin Lee 🌈 (@dr_kevinlee) 06. септембар 2017.
Međutim, došlo je do ekološke katastrofe. Zbog kopanja uništena je vegetacija, a ostrvo je posle svega izgledao kao smetlište. Stvari su prestale funkcionisati i u finansijama. Porez na Nauruu nije postojao, Vlada je zapošljavala većinu stanovnika, plate su bile izdašne, svi su dobili besplatne kuće i nisu morali plaćati režije. Imali su i besplatno školovanje i zdravstveno osiguranje.
Država se izokrenula. Jedino zelenilo postali su golf tereni. Supermarketi bili su puni hrane sa "Zapada", pa ne čudi činjenica da su Nauruanci postali najdeblja nacija na svetu, o čemu su pisane brojne studije. Polovina stanovništva boluje od dijabetesa, a prosečni životni vijek je 55 godina.
Šest spavaćih soba, biblioteka, podrum vina... Ovaj DVORAC košta JEDAN EVRO, ali ima CAKA (VIDEO)
Centralne banke su doživele krah, a zemlja je ostala bez ijednog dolara. Narod Naurua ipak se podiže na svoj način. Zaradili su najmanje milijardu dolara pranjem novca, a čak su prodavali svoj glas u UN-u za priznavanje novih država za desetine miliona dolara.
Ipak, osim prirode uništeni su životi. Školstvo je propalo, a 90 odsto ljudi je nezaposleno. Više od 3.000 stanovnika danas su stranci. Najviše je Australijanaca koji tamo rade kao lekari, menadžeri i inženjeri. Ima i Kineza koji drže restorane i trgovine. Zemlja danas živi od humanitarne pomoći, ponajviše australijske.
Ali, Australija to dobro naplaćuje. Australija na Nauru dovozi sve imigrante koji su pokušali ući u Australiju i smešta u ograđene kampove. Nedavno je otkriveno da su migranti na Nauruu, a pogotovo deca, žrtve seksualnog zlostavljanja, o čemu je Gardian objavio više od 2.000 dokumenata na čak osam hiljada stranica. Nauru je toliko nestabilan da danas prihvata sve što mu se ponudi.