Ова држава је некада била најбогатија на свету, а сада једва живе од социјалне помоћи (ВИДЕО)
Становници Науруа си имали 123 милиона долара, што је значило 17.500 долара по становнику
На пола пута између Аустралије и Хаваја, усред Тихог океана, налази се "тачкица" на карти поред које пише Науру. Реч је о најмањој острвској држави на свету, с површином од 21 квадратног километра. Али, иза малог острва лежи велика прича...
ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ за возаче: Блаже казне за јурцање, али само под ОДРЕЂЕНИМ УСЛОВИМА
У Требињу парови који се венчају добијају 700.000 динара: Ово су услови
Острво је насељен већ најмање 3.000 година. У самим почецима на њему су живела полинезијска и микронезијска племена, а сада на њему живи 13.000 становника. Од најближег суседа, Кирибата, дели га 300 километара океана.
#Nauru ис а tiny исланд country ин Мицронесиа, northeast оф Аустралиа.#travel #travelspoc #australia #Tourism pic.twitter.com/58wOXMwzCx— травелспоц (@travelspocs) 19. септембар 2017.
Науру је био немачка колонија у 19. веку, а аустралијски протекторат до средине 20. Века. У једном периоду 20. Века, Науру је био друга најбогатија земља на свету, ако се рачуна БДП по глави становника, пише Гардиан. Осим Немачке, Науру је био и колонија Велике Британије, Новог Зеланда, Аустралије и Јапана.
Након свих недаћа, Јапан је у Другом светском рату окупирао острво. Све болесне је укрцао на брод који је потопио насред пучине. Тада је Науру имао тек 600 становника. Након тога ипак долазе боља времена. Током 60-их и 70-их година Науру је био рудник богатства. Масовно је ископаван фосфат којим острво обилује.
Од ОВОГ ВОЋА у Србији можете да ЗАРАДИТЕ чак 100 евра по килограму! (ВИДЕО)
У годинама после стицања независности, Науру је имао други највећи БДП по глави становника, одмах након Саудијске Арабије.
Становници су продавали фосфат купцима из целог света, а зарада се 1981. попела на тада огромних 123 милиона долара, што је значило 17.500 долара по становнику.
Food plays роле, #epigenetics, ре исланд оф Науру WW2 occupation starvation,now 1 оф highest obesity & #t2dm https://t.co/4FXjlbdJNw #obsmuk— Др Кевин Лее 🌈 (@dr_kevinlee) 06. септембар 2017.
Међутим, дошло је до еколошке катастрофе. Због копања уништена је вегетација, а острво је после свега изгледао као сметлиште. Ствари су престале функционисати и у финансијама. Порез на Науруу није постојао, Влада је запошљавала већину становника, плате су биле издашне, сви су добили бесплатне куће и нису морали плаћати режије. Имали су и бесплатно школовање и здравствено осигурање.
Држава се изокренула. Једино зеленило постали су голф терени. Супермаркети били су пуни хране са "Запада", па не чуди чињеница да су Науруанци постали најдебља нација на свету, о чему су писане бројне студије. Половина становништва болује од дијабетеса, а просечни животни вијек је 55 година.
Шест спаваћих соба, библиотека, подрум вина... Овај ДВОРАЦ кошта ЈЕДАН ЕВРО, али има ЦАКА (ВИДЕО)
Централне банке су доживеле крах, а земља је остала без иједног долара. Народ Науруа ипак се подиже на свој начин. Зарадили су најмање милијарду долара прањем новца, а чак су продавали свој глас у УН-у за признавање нових држава за десетине милиона долара.
Ипак, осим природе уништени су животи. Школство је пропало, а 90 одсто људи је незапослено. Више од 3.000 становника данас су странци. Највише је Аустралијанаца који тамо раде као лекари, менаџери и инжењери. Има и Кинеза који држе ресторане и трговине. Земља данас живи од хуманитарне помоћи, понајвише аустралијске.
Али, Аустралија то добро наплаћује. Аустралија на Науру довози све имигранте који су покушали ући у Аустралију и смешта у ограђене кампове. Недавно је откривено да су мигранти на Науруу, а поготово деца, жртве сексуалног злостављања, о чему је Гардиан објавио више од 2.000 докумената на чак осам хиљада страница. Науру је толико нестабилан да данас прихвата све што му се понуди.