Prosečna plata u Srbiji će biti 900 evra, evo i do koje godine se očekuje ovaj porast
Srbija je ubedljivo najbolja i najpoželjnija zemlja za investicije, jer je prošle godine u bruto iznosu ostvareno 3,8 a u neto iznosu 3,6 milijardi evra stranih direktnih investicija.
Iz Ministarstva finansija u Vladi Republike Srbije navedeno je da su ostvareni odlični ekonomski rezultati u prethodnom periodu, ali da je cilj da se u narednih šest godina značajno poveća životni standard građana.
Kruna ispunjenih obećanja je povećanje prosečne plate u Srbiji na preko 500 evra u decembru 2019. godine, saopštavaju iz Ministarstva finansija.
"Ostvarili smo taj cilj, ali hoćemo još bolje, još više. U prvom kvartalu ove godine, po projekcijama Ministarstva finansija, nominalni rast plata je već 8,7 odsto. Definisali da naš cilj za narednih šest godina, da na kraju 2025. godine prosečna plata bude 900 evra", navode u ovom Ministarstvu.
ZBOG ISTEKA POPUSTA TRAVELLAND JE ZA VAS OTVOREN I U SUBOTU DO 20 ČASOVA
Građani Srbije koji ne prijave OVO, od sada će morati da plaćaju posebni POREZ od čak 75 odsto
TROŠIMO VIŠE NEGO ŠTO ZARAĐUJEMO?! Da li je polovna garderoba odgovor?
Vlada ne igra sa ciframa, već se ozbiljno bavi poboljšanjem ekonomskih performansi Srbije ističu u Ministarstvu finansija.
"Uzmite prosečnu stopu rasta BDP-a od 4 odsto u narednom šestogodišnjem periodu, mi ćemo 2025. godine imati BDP oko 73 milijarde evra. Prošle godine smo imali rast plata u javnom sektoru koji je bio skoro kao rast nominalnog BDP-a. Rast plata u privatnom sektoru je išao čak i iznad toga. Od 2014. do 2019. godine plate su rasle u proseku 40 odsto, a imali smo fiskalnu konsolidaciju, imali smo brojne probleme", rečeno je u Ministarstvu finansija i istaknuto da treba postići rast plata u šestogodišnjem perodu od 70 odsto.
- To je moguće, jer potpuno smo stabilni, to vidite i po stopama rasta naše ekonomije, imamo održiv i stabilan rast - rečeno je u Ministarstvu.
Takođe je napomenuto "da smo još uvek krhki po pitanju eventualnih spoljnih izazova, ali da je siguran da se do decembra 2025. godine dostiže prosečna plata od 900 evra."
- Težak rad nas očekuje, neće to da padne s neba, moramo da se borimo, da privlačimo investicije, da gradimo auto-puteve, da ulažemo u sebe, u znanje. Naša vizija je da plate na kraju 2025. godine budu 900 evra, a penzije 440, da gradimo puteve, da imamo još više investicija, da gradimo našu Srbiju - naglašavaju u Ministarstvu i ističu:
- Srbija je ubedljivo najbolja i najpoželjnija zemlja za investicije jer je prošle godine u bruto iznosu ostvareno 3,8 a u neto iznosu 3,6 milijardi evra stranih direktnih investicija, što je najviše u regionu.
- U Pančevu sada imamo investiciju od 180 miliona evra, zaposliće 1100 ljudi i prosečna plata biće 1700 evra. Brose završava izgradnju, kreću sa radom od januara naredne godine, a za samo par dana otvaramo i jednu fabriku u Čačku - rečeno je u Ministarstvu.
Posebno je napomenuto da je od izuzetnog značaja izgradnja auto-puteva i podsetio da sada imamo auto-put do Bugarske, do granice sa Severnom Makedonijom, Miloš Veliki.
Ministarstvo finansija podseća da je završena poseta Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i da je šef njihove delegacije Jan Kes Martejn poručio da je Srbija sada mnogo jača nego pre par godina i da postoji šansa za još veći razvoj naše ekonomije.
Takođe se navodi da su sa MMF-om otvoreni razgovori o izmeni "švajcarske formule" i objašnjeno da je reč o njenoj nadgradnji, odnosno da se ide ka tome da se naprave korekcije, da bi penzije mogle proporcijalno brže da rastu da bi do kraja 2025. godine dostigle prosek od 440 evra, što je deo projekta "Srbija 2025".
Ministarstvo finansija stavlja poseban osvrt na prodaju Komercijalne banke i ocenjuje da je sada najbolji trenutak za to, jer imamo stabilnu ekonomiju, visoke stope rasta i da je dobijena ponuda koja se ne odbija.
Profit Komercijalne banke prošle godine bio 75 miliona evra, ali da je 2016. godine gubitak bio 65 miliona, a 2015. oko 50 miliona evra, jer je banka imala najveći procenat nenaplativih kredita i bila je neprofitabilna.
- Ako pogledate prosek dobiti u poslednjih 10 godina - on je 27 miliona evra. S obzirom na to da je politika banke da se 50% deli u dividende, to znači da bi država kao vlasnik banke godišnje prihodovala 13 miliona evra, i to možda, ako ne bude većih gubitaka - saopštavaju nadležni iz Ministarstva za finansije i dodaju:
- Mi sada prihodujemo 387 miliona evra, što znači da smo naplatili unapred eventualne dobiti za narednih 30 godina. I ako ignorišemo vremensku vrednost novca ovo je sjajan rezultat jer ćemo ga uložiti u nove projekte koji su važni za građane.
Nadležni iz Ministarstva finansija će učestvovati na Kopaonik biznis forumu gde će predstaviti rezultate i plan za budućnost, koji podrazumeva mere usmerene na rast, dalje rasterećenje privrede, poreske podsticaje posebno za zapošljavanje mladih.
Brinete se da će vam penzija biti MALA? Ukoliko na vreme PRIMENITE OVO PRAVILO, to vam neće biti problem!
Vreme je da se ponovite: Pogledajte kako u Srbiji možete kupiti automobil za manje od 200 EVRA!
Lepe vesti za Beograđane: Prosečna plata viša od 70.000 dinara
Loto sedmica je otišla u KUČEVO, a gde sa DVA MILIONA EVRA i u šta ih uložiti?
Građani, danas vam na račun stiže 6.400 dinara: Svima se isplaćuje STARI DUG!