ODLIČNE VESTI ZA GRAĐANE, turističke agencije ne mogu više da vas nasamare: Novi propisi stali na put prevarama!
Novi zakon trebalo bi da ukloni nepravilnosti u radu brojnih agencija i time da se smanji broj nezadovoljnih i prevarenih putnika
Turističke agencije više neće moći da varaju putnike sa skrivenim troškovima, već će sve morati da bude predstavljeno u punoj ceni aranžmana, stoji u novom Zakonu o turizmu, koji je usvojen i počeće da se primenjuje od septembra 2019. godine. Ovaj zakon predviđa da će sve takse (aerodromske, YQ, brodske) i ostali troškovi koji su putnicima obračunavani naknadno morati da budu uključeni kao sastavni deo cene.
JOŠ JEDNA INVESTICIJA U SRPSKU PRIVREDU: Predsednik Vučić polaže kamen temeljac za izgradnju fabrike u Loznici!
Vreme je za plan: Ako primenite ove PROLEĆNE CAKE ZA KUPOVINU možete uštedeti na HILJADE DINARA
Izgrađeno više od trećine "Severnog toka 2": "Gasprom" radi punom parom
To u praksi znači da više neće moći da se dogodi da neko, na primer, uplati aranžman za Krf autobusom od 189 evra, koji podrazumeva smeštaj i troškove prevoza do smeštaja, a onda "iskrsne" doplata još 15 evra za trajekt, pa za vožnju od trajekta do smeštaja još 15, čime cena aranžmana biva znatno viša od početne. Novi zakon trebalo bi da ukloni nepravilnosti u radu brojnih agencija i time da se smanji broj nezadovoljnih i prevarenih putnika, kaže za direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić.
- Jedinstvena cena celog putovanja je najbolje rešenje, kako ne bi bilo skrivenih troškova koji su ljude dovodili u zabludu. Zato će od jeseni sve takse, aerodromske, brodske, YQ za kerozin, kao i doplate poput onih za trajekt morati da budu uključene u cenu aranžmana. Pa nema nikakve logike da putniku koji ide na Krf autobusom naplaćujete dodatno trajekt, jer on bez njega ne može da stigne tamo, a vi ste se u ponudi obavezali da ćete mu omogućiti prevoz do odredišta. Takođe, novim zakonom biće zabranjeno i reklamiranje destinacija za koje je potrebna doplata. To znači da ne možete da reklamirate i prodajete put za Veneciju, a da nekoga smestite u Lido di Jesolo i da mora da plati odlazak do Venecije. U tim slučajevima ili mu obezbedite odlazak u Veneciju ili putovanje nazovite Lido di Jesolo. Zaista sam uveren da će novi zakon rešiti nepravilnosti u radu turističkih agencija, i da će odvojiti prevarante od onih koji ozbiljno rade posao. Uz sve to najveću dobrobit imaće potrošači, koji će znati šta plaćaju - rekao je Seničić.
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je da se ovim zakonom štite svi putnici, ali i agencije koje rade pošteno.
- Novi zakon je eksplicitan po pitanju toga da agencija mora da prikaže kompletnu cenu u koju su uračunati svi troškovi. Više neće moći da se predstavi jedna cena, i da se nakon toga ljudima dodaju silni troškovi, pa da ih na kraju putovanje košta kao Svetog Petra kajgana. Istovremeno se štite i putnici od toga da ih neko obmane, ali i agencije koje rade pošteno posao od nelojalne konkurencije. Moram da najavim i da će zakon morati striktno da se poštuje i da ćemo pooštriti kontrolu turističkih agencija, pogotovo u ovom segmentu skrivenih troškova - rekao je Ljajić.
TRI VELIKE AVIO-KOMPANIJE U PROBLEMU: Velika kašnjenja na aerodromima deo problema
GOTOVI RADOVI! Od 30. aprila autoputem kroz Grdeličku klisuru! (VIDEO)
Direktor "Jute" je otkrio i da se razmatra da se cene aranžmana iz evra konvertuju u dinare po srednjem kursu, a ne po "gornjem" kao što je to do sada bio slučaj.
- Prema nekim najavama, to bi trebalo da se reši do kraja godine i da se obračunava po srednjem kursu. Međutim, mislim da to neće doneti ništa povoljnije ljudima jer agencije sigurno neće dozvoliti da budu na gubitku. Čak i ako budu morale da koriste srednji kurs, a ne gornji, agencije će tu razliku nadoknaditi tako što će ekvivalentno "podići" cenu svih aranžmana - objasnio je Seničić.