Počinje zimska sezona: Evo koji su poslovi najbolje plaćeni, mesečna zarada i do 1.900 evra
Za sezonske radnike u turizmu sezona nikada ne prestaje.
Nakon što poslednji turisti napuste jadranska letovališta, deo sezonaca seli se u evropska zimska odmarališta gde za bolju platu rade jednake poslove kao i u domaćim hotelima i restoranima.
OVO JE TRENUTNO NAJTRAŽENIJI POSAO U SRBIJI: Potrebna je samo OBUKA
KVALIFIKUJTE SE ZA POSAO KOJI VOLITE! Besplatne obuke za odlično plaćene poslove, evo kako da se prijavite
Prijavite se za posao KONJUŠARA - mesečna plata 25.000 EVRA, obezbeđen smeštaj! Evo šta je potrebno
Dve velike turističke kompanije koje rade u Istarskoj županiji, po okončanju letnjih poslovnih aktivnosti šalju svoje radnike na rad u druge zemlje Evropske unije.
Njihovi sezonci odlaze da rade u hotele u Kelnu, Berlinu i Ninbergu u Nemačkoj. Hrvatska kompanija sa sezoncima ima ugovore na određeno vreme, a kada oni isteknu po potrebi se zapošljavaju u Nemačkoj. Ugovore o povremenom zapošljavanju s njima sklapaju nemački poslodavci.
- Internacionalizacijom poslovanja, odnosno preuzimanjem hotela u Obertauernu u Austriji, za naših četrdesetak radnika otvorila se mogućnost za rad i u zimskim mesecima, čime su im omogućena celogodišnja primanja - kažu u kompaniji.
Osim toga, svaki drugi radnik ima osigurana celogodišnja primanja, i to kroz zasnivanje stalnog radnog odnosa ili kroz meru stalnog sezonca.
Pored penzije, zarade još koju paru: U Srbiji nema dovoljno trgovaca, pa su i penzioneri iza kasa!
VELIKA STVAR ZA MALI ZVORNIK: Otvara se fabrika posle 50 godina
OTKAZ ZA 9.000 RADNIKA: Kompjuterski gigant primoran da stegne kaiš!
Ipak, najviše sezonaca iz Hrvatske odlazi na rad u zimovališta u Austriji, a najmanje je zainteresovanih za sezonski posao u ski resortima iz Istarske županije.
Uslovi koje nude sezonskim radnicima vrlo su atraktivni kada se uporede s prilikama na domaćem tržištu rada. Poslednji oglas za radno mesto kuvara ili kuvarice u hotelu s četiri zvezdice u Tirolu nudi platu od 1.800 evra neto mesečno za rad od 52 sata nedeljno, naknadu za godišnji odmor, smeštaj u jednokrevetnoj sobi i hranu. Uz kuvanje, treba znati nemački jezik.
- Kuvari zarađuju između 1.500 i 1.900 evra neto, konobari između 1.400-1.800 evra, a sobarice, maserke, kozmetičarke, recepcionari i domari oko 1.500 evra mesečno - kaže Aleksandra Berteld.
Sve više platnaža OVE BILJKE u našoj zemlji: Posao sezonski i veoma isplativ, ZARADA MOGUĆA I OD PRERADE (FOTO)
Svaki stanovnik ove države godišnje ZARADI OKO 26.500 EVRA
Uplate za zimovanje počele: Evo kako da za MANJE PARA ODETE SA PORODICOM NA ZIMSKI ODMOR
Plate zavise o satnici, kvalifikacijama i poziciji. Nisu jednake plate u objektima koji rade tokom letne i zimske sezone i onima koji rade tokom cele godine jer je u ovim drugim satnica niža. U njima je satnica i 45 sati nedeljno, dok se do ove godine na skijalištima radilo i 54 sata nedeljno. Od ove zime i to se promenilo i satnica je 48 sati, objašnjavaju u jednoj hrvatskoj kompaniji.
Posrednička kompanija za zapošljavanje u Austriji u velikoj je potrazi za sezonskim ugostiteljskim radnicima. Trenutno traže kvalifikovane kuvare koji raspolažu znanjem nemačkog ili engleskog jezika, zatim konobare, recepcionare, sobarice i domare s odgovarajućim radnim iskustvom. Zainteresovani za poslove kozmetičara i masera moraju imati stručnu kvalifikaciju.
- Sarađujemo s hotelima sa četiri i pet zvezdica u austrijskim pokrajinama Karnten, Steiermark, Tirol i Vorarlberg od kojih neki rade samo sezonski. Za rad u Austriji potrebno je nabaviti radne dozvole, koje nadležnom zavodu za zapošljavanje predaje poslodavac uz odgovarajuće dokumente poput lične ili pasoša i diplome. Za nekvalifikovane radnike je dovoljna samo lična ili pasoš - pojašnjava Berteld.
Država ZBOG GRAĐANA ušla u klinč sa MMF-om: POZNATO DA LI ĆE SE MENJATI CENA STRUJE
NISU SVE PROFESIJE POD RIZIKOM: Ovo su poslovi koji će biti traženi i u sledećoj krizi!
ŠVEĐANI PROSEČNO ZARAĐUJU VIŠE OD 2.200 EVRA MESEČNO: U ovom mestu su najveće plate
Za posao se, kaže, treba javiti na vreme. Naime, razdoblje dobijanja radne dozvole nije jednako u svim austrijskim pokrajinama. U nekima, poput Salzburga, može trajati šest nedelja.
U proseku se radna dozvola izdaje dve do tri nedelje nakon predaje sve potrebne dokumentacije te vredi isključivo za objekat koji je predao papire zavodu za zapošljavanje. Nakon 30. juna 2020. godine otvara se tržište rada tako da radne dozvole više neće biti potrebne.
BONUS VIDEO: VIDEO KOJI JE RASPLAKAO SVET: Siromašni dečak sprema obrok svom malenom bratu POPUT PROFESIONALCA