KVALIFIKUJTE SE ZA POSAO KOJI VOLITE! Besplatne obuke za odlično plaćene poslove, evo kako da se prijavite
Obuke i obrazovanje doprinose unapređenju znanja i razvoju svakog pojedinca, ali i društva u celini. Sve više se razvija svest o tome da ekonomska snaga jedne zemlje zavisi u velikoj meri od ljudskog kapitala i kapaciteta zaposlenih.
Obuke usmerene na povećanje kompetencija lica koja konkurišu na tržištu rada su opšte prihvaćena metoda, koja bitno povećava šanse pojedinca da dođe do zaposlenja ili da ostane kod poslodavca uprkos promenama i razvoju novih tehnologija.
Raznovrsne obuke za nezaposlena lica besplatno organizuje Nacionalna služba za zapošljavanje, a svi koji se uključe imaju priliku da steknu nova znanja, veštine i iskustva, da povećaju svoje kompetencije i budu konkurentniji na tržištu rada, bez obzira da li traže posao kod nekog poslodavca ili imaju nameru da pokrenu sopstveni biznis.
Nacionalna služba za zapošljavanje trenutno realizuje 35 obuka u koje je uključeno 1.000 nezaposlenih u 32 grada u Srbiji, kao i preko 35 obuka za 500 osoba sa invaliditetom, koje su prijavljene na evidenciju NSZ u 30 gradova širom Srbije.
Odabir ovih obuka zasniva se na analizi potreba tržišta rada i utvrđuje se u saradnji sa poslodavcima u celoj zemlji. Prvenstveno su usmerene na sticanje određenih znanja i veština neophodnih za obavljanje konkretnih poslova, i to u onim područjima rada za koja se utvrdi da postoji deficit kadra sa odgovarajućim znanjima.
U obuke koje nezaposlena lica mogu da pohađaju spadaju: obuka za viljuškaristu, kuvara, konobara, pica-majstora, poslastičara, operatera na CNC mašinama, kozmetičara, frizera, pedikira-manikira, zatim obuka za izradu proizvoda od drveta, nameštaja od pločastog materijala i industrijske obuće, knjigovođu, obuka za krojenje i šivenje, za pletače, tkanje i pustovanje, obuka za gerontodomaćice, negovatelje, vez/zlatovez, za proizvodnju ranog povrća, nemački jezik za kol-operatere, kao i mnoge druge.
Ove godine se posebno ističu obuke za tržište rada za osobe sa invaliditetom: za veb-dizajn, osnovna informatička obuka, engleski i nemački jezik, obuka za turističkog vodiča, anketara, za vođenje poslovnih knjiga i druge.
KOJE SU JOŠ OBUKE U GODIŠNJEM PLANU NSZ?
Pored navedenih, Nacionalna služba za zapošljavanje u okviru svog godišnjeg plana ima i druge programe obuka:
- Program stručne prakse koji se koristi u cilju osposobljavanja za samostalan rad u struci za koju je stečeno odgovarajuće obrazovanje;
- Program sticanja praktičnih znanja za nekvalifikovana lica, viškove zaposlenih i dugoročno nezaposlena lica koja se nalaze na evidenciji nezaposlenih duže od 18 meseci;
- Osnovna informatička obuka koja, u skladu sa potrebama tržišta rada, uključuju sticanje novih znanja, veština i sposobnosti nezaposlenih osoba sa invaliditetom u oblasti informacionih tehnologija;
- Obuka na zahtev poslodavca za nezaposlene, koja podrazumeva sticanje dodatnih znanja i veština potrebnih za obavljanje poslova na konkretnom radnom mestu;
- Obuka na zahtev poslodavca za zaposlenog, gde poslodavac može podneti zahtev NSZ za učešće u finansiranju troškova obuke za zaposlenog kome nedostaju dodatna znanja i veštine za obavljanje poslova i radnih zadataka, kako bi zadržao radno mesto.
Nacionalna služba organizuje i funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih, radi sticanja osnovnog obrazovanja, u skladu sa zakonom.
Da bi se zainteresovano lice uključilo u obuke uslov je da se nalazi na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (izuzev za program obuka na zahtev poslodavca za zaposlenog) i da prilikom izrade individualnog plana zapošljavanja dogovori sa svojim savetnikom uključivanje u neke od obuka i mera.