SPECIJALNA PONUDA: Evo zašto se kupovina u malim radnjama VIŠE ISPLATI, čak i kad su cene veće
Osmeh, lepa reč i ljubaznost nisu glavni razlozi
Komšije kod nas mogu da kupuju "na recku", navode prodavci kao prvi i glavni razlog kupaca koji se odlučuju za male prodavnice umesto za supermarkete.
Pročitajte i:
Beograđani uglavnom u kupovinu odlaze u supermarkete i hipermarkete, gde su cene mahom niže, akcije i pogodnosti za pojedine kategorije potrošača česte, a izbor nemerljivo širi. Uprkos tome, male, komšijske radnje uspevaju da izbegnu stavljanje katanca na vrata.
U malim radnjama nema kupovine na veliko, odgovaraju prodavci na pitanje kako opstaju. Male radnje u komšiluku uglavnom služe za dodatnu kupovinu potrepština između dva odlaska u hipermarket.
Tačno preko puta marketa jednog velikog trgovinskog lanca na Dorćolu godinama već radi mala prodavnica sa različitom robom: od hrane pa do šminke.
Prodavačica iz te radnje Ilinčica Stanišić priča da značajnijih razlika na računima na kraju i nema jer je "nešto skuplje, nešto jeftinije, pa su troškovi na kraju izbalansirani".
- Osmeh, lepa reč, ljubaznost i bliskiji kontakt prodavaca sa mušterijama su veoma važni - tvrdi ona.
Male, komšijske radnje su nadohvat ruke, neretko i u prizemljima stambenih zgrada, pa se prodavci i mušterije upoznaju i oslovljavaju po imenu, a kupci vole komšijske radnje jer je i dugovanje dozvoljeno.
- Uzimaju ljudi na veresiju. Uglavnom su to računi veći od 1.000 dinara. Imaju poverenja u nas, a i mi u njih - kaže jedna prodavačica.
Da građani biraju komšijske radnje zbog mogućnosti kupovine "na recku" potvrđuje i Jelena, prodavačica sa višegodišnjim iskustvom, trenutno zaposlena u prodavnici u Dobračinoj ulici.
- Ovde se retko dešava da kupci ostanu dužni, sve zavisi od toga da li smeju da pitaju prodavca i u kojem kraju Beograda je radnja. Ja pristajem na to, uglavnom im otkucam račun, oni kasnije donesu novac i nema problema - objašnjava Jelena.
Još jedan, ne tako redak razlog za odlazak u male radnje je i to što su jednostavno blizu, što u njima redova uglavnom nema, pa ima i sugrađana spremnih i da zbog toga kupljene namirnice plate više, čak i ako im veresija nije potrebna.