VAŽNA VEST! Država daje NOVAC ZA ODMOR u Srbiji: Vaučeri i za građane sa većim primanjima
Prijave počinju za desetak dana
Dok je sudbina letovanja u inostranstvu i dalje neizvesna i pod znakom pitanja Vlada Srbije je donela odluku da dodeli još 400.000 vaučera za odmor u zemlji.
Time će građanima Srbije, do kraja godine, na raspolaganju biti ukupno 560.000 vaučera, jer je do sada već podeljeno 160.000, pre uvođenja vanrednog stanja u zemlji.
Ono što građane najviše zanima ipak je raspoloživost domaćih kapaciteta koji primaju državne "čekove" u vrednosti od 5.000 dinara i da li će biti ovog leta, zbog suženog izbora, biti skuplji odmor u našoj zemlji.
Srbi masovno kupuju ove tri namirnice, a cena im skočila
NAJVEĆE PLATE ISPLAĆENE U PRIBOJU: Novi investitori traže obrazovane i stručne kadrove
Od pojave korone ova biljka se prodaje "kao alva": Zbog nje je baka Milanka dočekala poznu starost i gazi do stote
- Za desetak dana će početi prijave za 400.000 novih vaučera za odmor u domaćim turističkim destinacijama - rekao je ministar turizma Rasim Ljajić.
Ostalo je da se urade neke tehničke stvari. Biće uključen veći broj destinacija, između ostalih Beograd i Novi Sad. Time bi trebalo bar delimično da bude ublažena šteta zbog manjka deviznog priliva.
Država je, inače, do 26. februara ove godine, podelila 160.000 vaučera, zbog velikog interesovanja. Vaučere će sada, najverovatnije, moći da koriste i studenti. Najviše zbog njih su ubačene nove destinacije kao što su Beograd i Novi Sad.
Ranije je akcenat bio stavljen na planinska i banjska mesta, kao i na one destinacije koje su slabo razvijene. Beograd i Novi Sad oduvek su bili puni stranih turista, ali sada, nažalost, to nije tako.
Vaučere u našoj zemlji najviše su koristili penzioneri, čak 54 odsto. Za njima su išli nezaposleni i oni čija primanja ne prelaze 60.000 dinara.
Milionska šteta
Procenjuje se da će gubitak u oblasti turizma, na svetskom nivou, zbog pandemije, biti oko 450 milijardi evra.
Ovo je grana privrede koja je najviše pogođena ovim virusom, ali ohrabruje činjenica da je turizam među retkima koji se najbrže i oporavljaju posle svih nevolja koje mogu da ih zadese. Od ratova, ekonomski kriza, pa i bolesti.
I dok se postavlja pitanje hoće li građani uopšte i hteti nekuda da putuju, ima i onih koji smatraju da neće biti dovoljno domaćih kapaciteta za sve naše turiste koji budu hteli da koriste vaučere.
Dotacija Vlade Srbije, za odmor u našoj zemlji, mogla je da se koristi u oko 1.460 ugostiteljskih objekata širom Srbije.
Ukoliko se budu uključili Beograd i Novi Sad, sigurno je da će ih biti i mnogo više.
- Da li će aranžmani u Srbiji da poskupe ili ne, zavisi samo od ponude i tražnje - objašnjava Georgi Genov, direktor Udruženja HORES. - Ukoliko se veći broj građana bude opredelio da se odmara u našoj zemlji, sigurno je da će doći do povećanja cena. To nema veze ni sa čime, već samo sa tržištem.
Kad je reč o kapacitetima, Beograd i Novi Sad ih imaju sigurno. U planinskim centrima i u banjama ima oko 6.000 soba u hotelima. Smeštaja ima i u privatnim apartmanima i sobama. Ipak, nije sav smeštaj kod privatnika kategorisan i legalan.
Više od 50 odsto se i dalje nalazi u "sivoj zoni" i kao takav ne može da primi vaučere.
Nije isključeno da će deo tog smeštaja ubrzo da uđe u legalne tokove kako bi mogli da iskoriste ove benefite.
- Zalagaćemo se da ovih 400.000 vaučera mogu da dobiju svi građani, bez ikakvog limita - kazao je Genov.
SRBI MASOVNO BEŽE IZ GRADOVA ZA PRVI MAJ: U nekim naseljima je nemoguće naći vikendicu, cene otišle u nebo!
OVO SU NAJTRAŽENIJI POSLOVI U DOBA KORONE: Potražnja za radnom snagom rapidno se menja
Paravani, udaljeni stolovi i dezinfekcija limenki i flaša: Evo kako će izgledati kafići i restorani kada prorade
Evo kako će tačno biti podeljeno po 100 EVRA SVIM GRAĐANIMA SRBIJE: Prvo prijava, pa ležu pare na račun!
Ovako izgleda procedura za dobijanje 100 evra: Kada pozovete broj moraćete da ostavite ove podatke