NIKAD BRŽE DO STANA U SRBIJI: Za 100 dinara postanite vlasnik stana
Država olakšala supružnicima podelu imovine
Imovina koju muž i žena steknu u braku je zajednička, ali se ona po pravilu vodi na muško ime, dok su žene vlasnice kuće, stana ili firme prava retkost u Srbiji.
U katastru nepokretnosti je čak 61 odsto nekretnina upisano na muškarce, a svega 39 odsto na pripadnice lepšeg pola. Republički geodetski zavod je nedavno pokrenuo inicijativu za upis imovine na oba supružnika. Tako će i dame moći u katastru da dodaju svoje ime i podatke u "imovinske karte".
VUČIĆ: Plaćanje poreza je najveći patriotizam
-Predlog je da upis prava svojine u katastar nepokretnosti na ime oba supružnika bude besplatan. Međutim, pošto po postojećem zakonu o državnom premeru i katastru nije propisana odredba za oslobađanje od plaćanja takse za upis u katastar nepokretnosti supružnika kao vlasnika na zajedničkoj imovini, RGZ će predložiti izmenu tog akta. U međuvremenu - nude kompromis.
- Predložili smo da se do uvođenja nove zakonske odredbe to reguliše izmenom Pravilnika o visini takse za pružanje usluga RGZ i da se njime propiše minimalan iznos takse za ovu uslugu od 100 dinara- objašnjava Borko Drašković, v. d. direktora Republičkog geodetskog zavoda i ističe da ugovori o kupoprodaji nepokretnosti i druge isprave za sticanje prava svojine na imovini stečenoj zajedničkim doprinosom oba supružnika bi trebalo da sadrže imena oba supružnika kao nosilaca prava na zajedničkoj imovini u neodređenim udelima.
Evo kako najlakše pronaći sobu, garsonjeru ili stan za iznajmljivanje u Beogradu
Podaci RGZ o procentu žena koje imaju vlasništvo nad nepokretnostima ukazuju da su problemi rodne ravnopravnosti i dalje dominantni u dostupnosti stvarnih prava i njihovom upisu. Veća dostupnost kredita, jači glas u kućnom odlučivanju i smanjenje nasilja u porodici su neki od ključnih uticaja koji RGZ nastoji da postigne u okviru svoje nadležnosti.
PROFITABILNI ZANAT U SRBIJI: Od ovog zanimanja može da se zaradi i do 1.200 evra mesečno!
Svaka aktivnost vlasti koja vodi ka ostvarivanju jednakih mogućnosti i unapređenju rodne ravnopravnosti, dobra je i treba je podržati, a time i ovu inicijativu RGZ, ukoliko je to njen cilj - kaže Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti. - Prema istraživanjima, mali procenat žena koje su upisane kao vlasnice nepokretnosti ukazuje da je neophodno podsticati rodnu ravnopravnost u postupku sticanja i upisa prava svojine na nepokretnostima.