Trošak od kog svaku porodicu boli glava: Štampaju se za par stotina, a onda roditelji plaćaju UDŽBENIKE I VIŠE OD DESET HILJADA DINARA
Kupovina udžbenika za osnovce i srednjoškolce i ove godine biće udar na kućni budžet
Dok se mališani raduju ponovnom susretu sa drugarima, prepričavanju doživljaja sa letnjeg raspusta i avanturama koje ih čekaju u novoj školskoj godini, roditelji se uglavnom presabiraju i razmišljaju o opremanju svojih školaraca.
Pripreme roditelja za 1. septembar obuhvataju kupovinu udžbenika i materijala, sveski, olovaka, rančeva, patika, jakni i uglavnom obnavljanje garderobe, jer, poznato je da se deca u školskom uzrastu najbrže razvijaju i da brzo prerastu "stare" stvari.
Možda najveći trošak za roditelje je kupovina udžbenika. Ukoliko kao primer uzmemo komplet udžbenika za šesti razred osnovne škole, taj ceh kada se saberu sve cene iznositi čak 13.690 dinara. To je cifra koju je potrebno da izdvoje roditelji šestaka. Međutim, ta cifra se povećava u starijim razredima, kada školarci dobijaju nove predmete, za koje je takođe neophodno izdvojiti novac i za udžbenik i za zbirke zadataka. Tada roditelji za samo jedno dete moraju da izdvoje oko 15.000 dinara za kupovinu knjiga. Ako, na primer imaju dva ili tri deteta, godišnje moraju da izdvoje i celu platu za kupovinu knjiga.
POTPUNO DRUGAČIJI PRISTUP: Kako će izgledati časovi od 1. septembra za muzičke i stručne škole?
NOVE OLAKŠICE ZA KUPOVINU STANA U SRBIJI: Kredit i za nekretnine koje tek počinju da se grade!
VIŠE OD 350.000 RADNIKA U SRBIJI ČEKA NOVI MINIMALAC: Slede pregovori, a evo koliko povećanje mogu da očekuju
Koliko će ko da plati udžbenike zavisi od izbora izdavača i dobavljača, da li dete uči dodatne, izborne i fakultativne predmete i na koji način se naručuju knjige. Zbog toga se sa naručivanjem knjiga za narednu školsku godinu počinje već u aprilu ili maju, kako bi se otplatili "na rate" i time smanjili prividno trošak domaćinstva. U poslednjih nekoliko godina ne može da se primenjuje ni praksa "nasleđivanja" udžbenika, koja se duboko ukorenila među našim učenicima, a jedan od razloga za to su česte promene programa koje Ministarstvo prosvete propisuje.
Roditelji čija deca tek polaze u prvi razred ili će u predstojećoj školskoj godini pohađati niže razrede, za udžbenike treba da plate od 6.000 do 7.000 dinara, što takođe nije mali izdatak.
Tako, na primer, objasnila je za portal SrbijaDanas jedna nastavnica, može da se desi da se izmene nastavne teme, odnosno oblasti, koje moraju da se obrade u toku jedne školske godine. Izdavačke kuće su tada u obavezi da promene sadržaj svojih udžbenika, a nastavnici, na osnovu pažljive analize, vrše odabir udžbenika koje će koristiti u nastavi naredne tri godine.
Ono što posebno privlači pažnju jeste sam trošak štampanja jednog udžbenika, koji je jedan od faktora za formiranje cene kompleta udžbenika. Naime, štampanje jedne knjige u proseku se plaća oko tri evra, a cena u knjižarama tog istog udžbenika daleko je veća, odnosno samo jedan udžbenik u proseku košta oko 900 dinara.
Iz jedne izdavačke kuće kažu da je štampanje udžbenika zapravo najjeftinija stavka u procesu stvaranja jednog udžbenika i da u samu cenu udžbenika ulaze i autorski honorari, zatim plate urednika, prava na razne tekstove koji se koriste u čitankama, udžbenicima za muzičko ili istoriju. Zatim se plaća i pravo na objavljivanje karata, geografskih ili istorijskih, svih fotografija... U cenu ulazi i rad stručnih saradnika, koji su, uglavnom univerzitetski profesori, recenzenata, evaluatora, lektori, korektori, tehnička redakcija.
Kako su objasnili za naš portal, na svaki udžbenik dolazi i deo opštih troškova poslovanja, odnosno cena rada svih zaposlenih. Dalji troškovi koje svaka izdavačka kuća ima u izradi udžbenika, jesu i plaćanje Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja koje se vrši prilikom predaje udžbenika na odobrenje.
Dalja cena udžbenika zavisi i od samih distributera i knjižara koje određuju krajnju cenu primerka udžbenika i pod kojim on uslovima dolazi pred roditelje i đake. Kako bi bar malo uštedeli roditelji se odlučuju da ne naručuju udžbenike preko škole, već knjige sami traže po knjižarama, a razlog tome je i što u kompletu nastavne literature uvek ima i nekoliko primeraka koje deca tokom školske godine skoro da i ne otvore, a koji su bili među najskupljima u kompletu.
Koliko će koštati komplet udžbenika zavisi i od škole do škole, a predmetni nastavnici se dogovaraju od kog će ditributera i njihovog izdavača naručiti knjige, pa samim tim i tu ima varijacija u ceni. Bitnu ulogu igraju i nastavnici koji imaju slobodu da odaberu i nastavnu literaturu i izdavače iste, pa samim tim i utiču na smanjenu cenu ili uvećanu za komplet udžbenika.
Takođe, država, u dogovoru sa školom, obezbeđuje i jedan broj besplatnih udžbenika i to za učenike koji primaju socijalnu pomoć, za trećeg i četvrtog đaka u porodici, kao i za one koji se školuju po individualnom obrazovnom planu. U gradovima širom Srbije organizuju se vašari polovnih udžbenika i postoje knjižare koje prodaju isključivo polovne knjige, a poznati su i ulični prodavci udžbenika iz gepeka. Cene ovih knjiga su za 30 do 50 odsto niže nego u knjižarama.
"AKO PRIHVATITE RIZIK OD ZARAŽAVANJA DETETA..." Roditelji đaka uznemireni zbog obaveštenja koje je škola postavila
Lepe vesti za jug Srbije: Pripadnici službi bezbednosti dobijaju krov nad glavom!
GRAĐANI, DOBRO OBRATITE PAŽNJU NA OVE NOVČANICE: Srbija puna falsifikata, a ovako ćete ih prepoznati
NBS: Bruto domaći proizvod Srbije ove godine će biti niži za 1,5 odsto
Lepe vesti stižu iz Beograda: Ove godine 1.000 prvaka više nego pre 10 godina