NIJE ZA ŠALU: Evo koliko najviše sme da bude težak ŠKOLSKI RANAC, a da ne bude poguban po kičmu deteta
Roditelji treba da vode računa
Težina školske torbe trebalo bi da iznosi najviše 15 odsto telesne mase deteta, jer ukoliko se previše optereti, kičmeni stub đaka prvaka nekada nije u mogućnosti da se izbori s pritiskom i nema adekvatnu podršku muskulature, upozoravaju lekari Doma zdravlja "Novi Sad".
Školski ranac je prosečno težak od četiri i po do šest i po kilograma, a većina dece tog uzrasta već ima loše držanje tela, pa nošenje tereta od nekoliko kilograma opterećuje kičmu.
Nove cene ribolovačkih dozvola: Ako spadate u ove kategorije, platićete upola cene
Srbija među PET VODEĆIH startap ekosistema u Evropi: IT usluge dostigle novi rekord rasta
Održana trka prijateljstva na Torniku 17. avgusta!
Prilikom odabira torbe, roditelji bi trebalo, kako navodi dr Zorica Jakšić iz Odeljenja fizikalne medicine i rehabilitacije u Domu zdravlja Novi Sad, da obrate pažnju da torba ima kaiševe od laganog izdržljivog materijala, ojačanje na leđima i pojas koji se kopča oko struka i ima više pregrada kako bi sadržaj bio dobro raspoređen.
- Na poleđini torbe treba pakovati veće knjige i sveske, a one lakše slagati napred - predočava dr Jakšić. - Školski pribor treba da je od lakšeg materijala i sve ono što se ne upotrebljava taj dan, ne treba da bude u torbi. Patike i oprema za fizičko, treba nositi u posebnoj kesi, kao i blok za crtanje i bojice. Ručak i užina takođe mogu da se nose u posebnoj vrećici ili u torbi.
Nemate vremena za predavanja, a želite da diplomirate iz kuće? Ovo je najbolje rešenje za vas
Marko je mladi inženjer koji je napustio grad, a u očevom rodnom selu napravio je PRAVI BIZNIS!
Za mesec dana od branja lekovitog bilja u Srbiji možete da zaradite više od 50.000 dinara, ali pod ovim uslovima
Osim na torbu, pažnju treba posvetiti i radnom prostoru i prilagoditi ga detetu. Stolica, po savetu lekara, treba da je odgovarajuće visine, oba lakta na stolu i leđa ispravljena. Radni prostor treba da je osvetljen prirodnim svetlom.
- Ako se đak prvak žali na bolove u ramenima, glavobolje, trnjenje u rukama, zamor i primetite da je dekoncentrisan, ne prati nastavu ili ne može da obavlja određenu aktivnost, treba obratiti pažnju na njegovo držanje, način sedenja, nošenja torbe - kaže dr Jakšić. - Posebnu pažnju treba obratiti na pojavu bilo kakvih deformiteta stopala, kolena, kukova ili kičmenog stuba.
Hteli sekirama protiv topova: Zašto je ova bitka SRPSKE VOJSKE posebna? (VIDEO)