НИЈЕ ЗА ШАЛУ: Ево колико највише сме да буде тежак ШКОЛСКИ РАНАЦ, а да не буде погубан по кичму детета
Родитељи треба да воде рачуна
Тежина школске торбе требало би да износи највише 15 одсто телесне масе детета, јер уколико се превише оптерети, кичмени стуб ђака првака некада није у могућности да се избори с притиском и нема адекватну подршку мускулатуре, упозоравају лекари Дома здравља "Нови Сад".
Школски ранац је просечно тежак од четири и по до шест и по килограма, а већина деце тог узраста већ има лоше држање тела, па ношење терета од неколико килограма оптерећује кичму.
Нове цене риболовачких дозвола: Ако спадате у ове категорије, платићете упола цене
Србија међу ПЕТ ВОДЕЋИХ стартап екосистема у Европи: ИТ услуге достигле нови рекорд раста
Приликом одабира торбе, родитељи би требало, како наводи др Зорица Јакшић из Одељења физикалне медицине и рехабилитације у Дому здравља Нови Сад, да обрате пажњу да торба има каишеве од лаганог издржљивог материјала, ојачање на леђима и појас који се копча око струка и има више преграда како би садржај био добро распоређен.
- На полеђини торбе треба паковати веће књиге и свеске, а оне лакше слагати напред - предочава др Јакшић. - Школски прибор треба да је од лакшег материјала и све оно што се не употребљава тај дан, не треба да буде у торби. Патике и опрема за физичко, треба носити у посебној кеси, као и блок за цртање и бојице. Ручак и ужина такође могу да се носе у посебној врећици или у торби.
Немате времена за предавања, а желите да дипломирате из куће? Ово је најбоље решење за вас
Марко је млади инжењер који је напустио град, а у очевом родном селу направио је ПРАВИ БИЗНИС!
За месец дана од брања лековитог биља у Србији можете да зарадите више од 50.000 динара, али под овим условима
Осим на торбу, пажњу треба посветити и радном простору и прилагодити га детету. Столица, по савету лекара, треба да је одговарајуће висине, оба лакта на столу и леђа исправљена. Радни простор треба да је осветљен природним светлом.
- Ако се ђак првак жали на болове у раменима, главобоље, трњење у рукама, замор и приметите да је деконцентрисан, не прати наставу или не може да обавља одређену активност, треба обратити пажњу на његово држање, начин седења, ношења торбе - каже др Јакшић. - Посебну пажњу треба обратити на појаву било каквих деформитета стопала, колена, кукова или кичменог стуба.
Хтели секирама против топова: Зашто је ова битка СРПСКЕ ВОЈСКЕ посебна? (ВИДЕО)