БИО4 КАМПУС ВЕЋ ВРАЋА МЛАДЕ У СРБИЈУ - др Беговић на састанку са деканима: "Потребни су нам биолози, технолози, хемичари, биохемичари..."
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије др Јелена Беговић је одржала састанак са деканима факултета Универзитета у Београду који ће бити део БИО4 Кампуса којем је присуствовала и министарка просвете проф. др Славица Ђукић-Дејановић.
Највишим представницима Биолошког факултета, Фармацеутског факултета, Хемијског факултета, Пољопривредног факултета, Технолошко-металуршког факултета, Факултета спорта и физичког васпитања, као и Медицинског факултета представљен је пројекат БИО4 Кампуса, његов значај за државу, али и очекивања која су пред представницима академске заједнице како би се искористио пун потенцијал оваквог биоекономског центра.
„Сви ћете бити део БИО4 Кампуса, образовање је једна од кључних карика пројекта, због тога нам је било важно да и министарку просвете Ђукић-Дејановић упознамо са детаљима. Академија и наука морају да се умреже са привредом и производним сектором како бисмо испунили свој главни циљ – да у најбољим инфраструктурним условима будемо једна од централних тачака глобално за развој нових технологија и привлачење инвестиција. Србија мора да искористи ову причу јер смо први и једини у региону са инвестицијом у науку која је вредна скоро пола милијарде евра“, рекла је министарка др Беговић.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација је присутним деканима и продеканима нагласила да је важно да се умреже са приватним сектором и институтима јер БИО4 Кампус нуди изванредну прилику за то да, не само развијамо иновације и технологију, већ и да као држава будемо пионири нових образовних система.
„Желимо да знамо и разумемо шта је вама интересантно. Ако имате конкретне пројекте и идеје са страним компанијама које вам можда делују недоступно, ми можемо да ступимо у контакт са њима и омогућимо да остварите сарадњу. Зато толико и путујемо и обилазимо друге државе, сличне кампусе, универзитете и компаније по целом свету — циљ нам је да вас повежемо и омогућимо вам да се даље развијате“, рекла је Смиљана Кривокућа, директорка БИО4 Кампуса.
„Важно је да останемо конкурентни и у науци и у образовању и да ви као декани помогнете да БИО4 Кампус, али и Србија буду препознати као место где настају идеје базиране за знању. Ми имамо и те како шта да презентујемо свету и док смо обилазили различите међународне институције током званичних посета, уверили смо се да Србија може бити један од препознатих центара сјајне науке и иновација. Зато сви заједно треба да радимо и да научимо како на најбољи начин да представимо наше факултете, институте, оно што раде наши научници и иноватори како бисмо заиста могли да представимо визију Србије и оно што ми можемо да понудимо“, нагласила је др Беговић и додала:
„Током посета другим државама и анализе различитих научних екосистема, организовали смо и редовне састанке са представницима наше дијаспоре. Желимо да их вратимо у Србију да раде у окружењу које је слично најбољим светским кампусима. Треба нам њихово искуство и оно што је најлепше, многи се јавњају и распитују када могу да крену да раде у нашем БИО4 Кампусу. Изузетно је важно да се овде у Србији наши млади окрену науци, да се школују у областима које су нам потребне како би читав овај пројекат постављања Србије на глобалну мапу науке, технолошког развоја и иновација успео. Потребни су нам молекуларни биолози, биолози, технолози, хемичари, биохемичари, физичари...“, закључила је министарка др Беговић.
Присутнима се на крају састанка обратила и Марија Павловић, повратница у Србију, која је из Сједињених Америчких Држава дошла како би радила на пројекту БИО4 Кампуса.
„Завршила сам основне и мастер студије на Технолошко-металуршком факултету у Београду. Током матер студија сам радила истраживање на Берклију у Калифорнији, где је фокус био разумевање утицаја јонизујућег зрачења на ДНК. Након тога сам четири године провела у компанији Гугл у њиховом биомедицинском одељењу, где сам радила на развоју платформе за нанотехнологију. Тренутно приводим крају докторат на Универзитету Станфорд из области биоинжењерства. Задовољство ми што од недавно радим у својој држави на пројекту од изузетно велике важности као што је БИО4 Кампус“, истакла је Марија Павловић.