Saveti za upravljanje finansijama za studente
Studentski dani su prepuni novih iskustava, izazova i avantura, ali jedna od najvećih briga može biti upravljanje finansijama.
Tokom akademskog života, izlazaka i prijateljstava, lako je zanemariti jednu od najbitnijih stvari – budžet.
Kako možete bolje organizovati svoj budžet tokom studija
Studentski život je često sinonim za „život na budžetu”, a finansijska pismenost u ovom periodu može napraviti temelj za zdrave finansijske navike koje će trajati celog života. Zbog toga pravilno upravljanje finansijama nije samo pitanje preživljavanja od meseca do meseca već i investiranje u buduću finansijsku stabilnost.
Bez obzira na to da li imate dodatan prihod od stipendije ili mislite da imate dovoljno novca da ne morate brinuti o njemu, treba da budete veoma pažljivi. U nastavku ćemo pružati praktične savete za bolju brigu o finansijama tokom studija koji će vam pomoći da izbegnete česte finansijske zamke.
Pravljenje i praćenje budžeta
Prvi korak u efikasnom upravljanju finansijama jesu evidencija i izrada budžeta, kao i njegovo redovno ažuriranje. Postoje mnoge aplikacije i alati koji mogu pomoći u ovome, ali čak i jednostavan dokument u Excelu ili Google Sheetsu može biti dovoljan. Osnovna ideja je da treba znati koliko novca dolazi i odlazi.
Ukoliko imate uvid u tok svog novca i sve stvari na koje ste potrošili novac tokom dana, imaćete uvid i u sve nepotrebne troškove. Ako ih odstranite, to će unaprediti vašu finansijsku fleksibilnost.
Ušteda i hitni fond
Čak i mala suma svakog meseca može napraviti veliku razliku. Pored toga, veoma je važno imati „hitni fond” za neočekivane troškove kao što su lekarske usluge, kupovina i popravka neophodne tehnološke opreme, neočekivani troškovi na fakultetu itd.
Iskoristite studentske pogodnosti
Mnoge firme koje prodaju razne proizvode ili usluge nude i posebne popuste za studente. Ove pogodnosti mogu varirati – od jeftinijeg javnog prevoza do popusta na hrani, knjigama i tehnologiji.
Možda vam se umanjenje cena neće činiti značajnim, ali ukoliko budete iskoristili svaki mogući studentski popust, s vremenom, dok budete pratili evidenciju svojih finansija, videćete koliko se ta suma zaista uvećava.
Razmislite o dodatnom poslu ili sticanju freelance veština
Pored stipendija, dodatni posao ili freelance angažovanje može doneti dodatni prihod koji će olakšati finansijski teret. Ako imate višak slobodnog vremena tokom studija, možete to iskoristiti za dodatnu zaradu, a ukoliko posedujete veštinu koju možete iskoristiti u nekim posebnim oblastima, treba da nađete način da je monetizujete.
Pristup internetu vam omogućava i pristup ogromnom broju ljudi koji bi dali novac u zamenu za vaše umeće. Freelance poslovi od kuće takođe iziskuju manje vremena i plaćeniji su od običnih poslova, tako da su idealni za studente. Međutim, vodite računa da ova dodatna zanimanja ne ugroze vaš akademski uspeh!
Kreditne kartice koristite pametno
Kreditne kartice mogu biti veoma korisne, ali samo ako se koriste odgovorno. Nikada nemojte potrošiti više nego što možete da vratite i uvek se trudite da platite celokupan dug na vreme kako biste izbegli visoke kamate.
Koristite studentske menze
Obavezno koristite studentske menze. Pored toga što su obroci vrlo često subvencionisani, neuporedivo jeftiniji i zdraviji od brze hrane ili obroka u restoranima, korišćenje studentskih menzi štedi vreme koje biste morali da potrošite na kuvanje kod kuće.
Finansijsko pitanje tokom studija treba shvatiti ozbiljno
Upravljanje finansijama za studenta može biti izazovno, ali sa pravim alatima i pristupom moguće je zadržati kontrolu nad svojim budžetom i čak uštedeti za budućnost. Korišćenjem ovih saveta osiguraćete sebi finansijsku stabilnost, koja će vam omogućiti da se fokusirate na ono što je zaista važno: obrazovanje i lični razvoj.