Савети за управљање финансијама за студенте
Студентски дани су препуни нових искустава, изазова и авантура, али једна од највећих брига може бити управљање финансијама.
Током академског живота, излазака и пријатељстава, лако је занемарити једну од најбитнијих ствари – буџет.
Како можете боље организовати свој буџет током студија
Студентски живот је често синоним за „живот на буџету”, а финансијска писменост у овом периоду може направити темељ за здраве финансијске навике које ће трајати целог живота. Због тога правилно управљање финансијама није само питање преживљавања од месеца до месеца већ и инвестирање у будућу финансијску стабилност.
Без обзира на то да ли имате додатан приход од стипендије или мислите да имате довољно новца да не морате бринути о њему, треба да будете веома пажљиви. У наставку ћемо пружати практичне савете за бољу бригу о финансијама током студија који ће вам помоћи да избегнете честе финансијске замке.
Прављење и праћење буџета
Први корак у ефикасном управљању финансијама јесу евиденција и израда буџета, као и његово редовно ажурирање. Постоје многе апликације и алати који могу помоћи у овоме, али чак и једноставан документ у Excelu или Google Схеетсу може бити довољан. Основна идеја је да треба знати колико новца долази и одлази.
Уколико имате увид у ток свог новца и све ствари на које сте потрошили новац током дана, имаћете увид и у све непотребне трошкове. Ако их одстраните, то ће унапредити вашу финансијску флексибилност.
Уштеда и хитни фонд
Чак и мала сума сваког месеца може направити велику разлику. Поред тога, веома је важно имати „хитни фонд” за неочекиване трошкове као што су лекарске услуге, куповина и поправка неопходне технолошке опреме, неочекивани трошкови на факултету итд.
Искористите студентске погодности
Многе фирме које продају разне производе или услуге нуде и посебне попусте за студенте. Ове погодности могу варирати – од јефтинијег јавног превоза до попуста на храни, књигама и технологији.
Можда вам се умањење цена неће чинити значајним, али уколико будете искористили сваки могући студентски попуст, с временом, док будете пратили евиденцију својих финансија, видећете колико се та сума заиста увећава.
Размислите о додатном послу или стицању фрееланце вештина
Поред стипендија, додатни посао или фрееланце ангажовање може донети додатни приход који ће олакшати финансијски терет. Ако имате вишак слободног времена током студија, можете то искористити за додатну зараду, а уколико поседујете вештину коју можете искористити у неким посебним областима, треба да нађете начин да је монетизујете.
Приступ интернету вам омогућава и приступ огромном броју људи који би дали новац у замену за ваше умеће. Фрееланце послови од куће такође изискују мање времена и плаћенији су од обичних послова, тако да су идеални за студенте. Међутим, водите рачуна да ова додатна занимања не угрозе ваш академски успех!
Кредитне картице користите паметно
Кредитне картице могу бити веома корисне, али само ако се користе одговорно. Никада немојте потрошити више него што можете да вратите и увек се трудите да платите целокупан дуг на време како бисте избегли високе камате.
Користите студентске мензе
Обавезно користите студентске мензе. Поред тога што су оброци врло често субвенционисани, неупоредиво јефтинији и здравији од брзе хране или оброка у ресторанима, коришћење студентских мензи штеди време које бисте морали да потрошите на кување код куће.
Финансијско питање током студија треба схватити озбиљно
Управљање финансијама за студента може бити изазовно, али са правим алатима и приступом могуће је задржати контролу над својим буџетом и чак уштедети за будућност. Коришћењем ових савета осигураћете себи финансијску стабилност, која ће вам омогућити да се фокусирате на оно што је заиста важно: образовање и лични развој.