ZAŠTO TRUDNICE IMAJU NAJVEĆE PLATE U SRBIJI: Otkrivena masovna prevara poslodavaca!
Pojedini poslodavci u Srbiji zgrću milione koristeći trudnice i porodilje kao izvor dodatne zarade.
Srbijom se širi trend davanja trudnicama „na papiru“ enormno visokih primanja, samo da bi nakon porođaja poslodavci uzimali veći deo njihove porodiljske naknade, varajući državu i samu trudnicu.
Porodiljske i deo trudničkih naknada ne isplaćuje poslodavac, već RFZO, pa su se neki privatnici dosetili načina da ostvare dodatnu zaradu.
VULIN: Novi zakon će povećati davanja porodiljama
Naime, na teritoriji Srbiji raste broj firmi koje zapošljavaju trudnice, ugovarajući nerealne zarade, kako bi i porodiljska naknada bila veća, a nju ubire poslodavac, a ne trudnica. Međutim, to nije jedini način zloupotrebe sistema. Poslodavci radnicama koje ostanu u drugom stanju višestruko uvećavaju zarade, dok plate ostaju nepromenjene za ostale radnike. Takođe, sve je više i firmi koje imaju samo trudnice kao zaposlene.
Prevara duga pet godina i nekoliko miliona "teška"
Nakon prestanka trudnoće, porodiljskog bolovanja i prava na posebnu negu deteta, žene ili prestaju da rade u tim firmama ili im se plaća vraća na minimalac.
OBAVEZNO ZA FITNES INSTRUKTORE! Šta predviđa novi ZAKON O SPORTU?
Ukupno odsustvo i period primanja trudničkih i porodiljskih naknada može da traje i do pet godina. Za to vreme državni budžet oštećen je za milionski iznos.
Porodiljska naknada obračunava se i isplaćuje u visini prosečne zarade zaposlene za poslednjih 12 meseci, uvećane po osnovu vremena provedenog na radu za svaku godinu rada ostvarenu u radnom odnosu, a najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Srbiji.
Ovo se najviše dešava u Beogradu. Na opštini Čukarica postoji firma sa šest zaposlenih, od čega su četiri trudnice, a jedna je prestala da radi u toj firmi čim joj je isteklo porodiljsko bolovanje.
NEZAKONITE CENE VRTIĆA: Roditeljima po 150.000 dinara nazad
- Čim trudnica prestaje da dobija naknade od države, a teret isplaćivanja padne na poslodavce, ona prestaje da radi u toj firmi – tvrdi upućeni izvor.
Radnica I.J. je u jednoj firmi bila zaposlena na mestu programera sa platom od 30.016 dinara, a kad je zatrudnela, dobila je platu od 170.061 dinar.
ZAKON O PLATAMA: Tokom bolovanja 65 odsto plate, samo na koju osnovicu?
- Pritom, niko drugi od zaposlenih nije dobio povećanje plate, niti je iko doveden na njeno mesto dok je ona bila na bolovanju, a veći deo tog novca je uzimao poslodavac – dodaje anonimni izvor.
Slična situacija je i sa jednom firmom u Krnjači – postoje dve zaposlene, obe trudnice sa platama od po 190.000 dinara.
NOVI ZAKON O OPOREZIVANJU: Ko hoće debeli luksuz, moraće debelo i da PLATI!
Poseban metod prevare sistema i način da se država materijalno ošteti imaju i same trudnice. Neke od njih otvaraju fiktivne firme tokom trudnoće kako bi ostvarile pravo na trudničku i porodiljsku naknadu, a onda ih po završetku porodiljskog odmah zatvaraju.
Ministarstvo rada sprema novi zakon
U nadležnom ministarstvu kažu da su upoznati sa ovom praksom obilaženja propisa i da država radi sve kako bi se izborila sa tim.
Milena Antić Janić, šef Odseka za poslove u oblasti populacione politike i finansijske podrške porodici s decom u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, izdvaja tri najčešća scenarija po kojima nepošteni poslodavci deluju - zapošljavanje trudnica i ugovaranje enormnih zarada, višestruko uvećanje zarade trudnicama u odnosu na ostale zaposlene i zapošljavanje samo tudnica.
- Bilo je slučajeva da poslodavac uveća pet puta platu ženi koja je već na porodiljskom, a to posle pravda njenim napretkom u radu?!
STIŽE NOVI ZAKON: Evo šta poslodavac više NEĆE SMETI da pita žene
Milena Antić Janić navodi da je nakon više presuda dokazan kriminal u ovoj oblasti i da stoga Ministarstvo sprema nov nacrt zakona o finansijskoj podršci trudnicama u cilju njihove zaštite i sprečavanja zloupotreba.
Vlada Srbije usvojila Predlog zakona o budžetu za 2016.
- Prvo smo upozoravali, pa smo se obraćali Inspekciji rada, pa Poreskoj upravi. Čak su donesene neke presude u našu korist, gde smo uspeli da dokažemo da je na delu prevara.