OPAKI VIRUS NAPADA REGION : Da li je Srbija sledeća na udaru?
Hrvatska i Bugarska se uveliko suočavaju sa novim vidom sajber-kriminala.
Hoćemo li se uskoro kao naši susedi Hrvati i Bugari suočiti sa novim vidom sajber-kriminala tzv. "ransomware" programom? Reč je o zloćudnom programu koji funkcioniše tako što šifrira i zaključava datoteke na vašem računaru i onemogućava pristup istima i onda od vas zahteva da svoje podatke ponovo otkupite. To se nedavno dogodilo i jednoj Beograđanki.
- Bila sam veoma uznemirena kada sam shvatila da ne mogu da pristupim pojedinim fajlovima na svom mejlu jer su na njih stavljene šifre. Uskoro sam dobila mejl od hakera koji su tražili da otkupim svoje dokumente u bitkoinima.
Prema izveštaju IT kompanije Kaspersky Lab, broj korisnika interneta koji se susreo s napadima ransomwarea se udvostručio u trećem kvartalu 2016. godine, a među pet najugroženijih država našle su se i dve susedske - Bugarska i Hrvatska.
Glavni pokretač rasta broja napadnutih korisnika bio je Trojan-Downloader.JS. Cryptoload – grupa downloadera pisanih JavaScript jezikom, sposobnih za preuzimanje različitih grupa kripto ransomwarea. Najrasprostranjeniji među njima u trećem kvartalu bili su CTB-Locker , Locky i CryptXXX .
Kako firme danas ulažu puno sredstava za zaštitu da bi na vreme otkrile nove oblike ransomwarea, kriminalci moraju izbeći otkrivanje stvaranjem sve više novih modifikacija svojih zloćudnih programa. To je i dalje jedna od najopasnijih pretnji privatnim korisnicima i firmama, a broj napadnutih korisnika interneta i oblika virusa se svakodnevno umnožavaju.
Dodatni problem predstavlja to što su troškovi razvoja ovog hakerskog programa relativno niski. Sa druge strane ukoliko ovaj program uspe da zarazi vaš računar, hakeri bi mogli da zadovoljno trljaju ruke.