BORBA PROTIV PIRATERIJE? Kako zaštititi autorske sadržaje u Srbiji
Stručnjaci razmatraju kako se na najefikasniji način boriti protiv piratskih sadržaja u našoj zemlji.
Učesnici panela o zaštiti autorskih prava i borbi protiv piraterije saglasili su danas da je u digitalnom dobu najteže odrediti granicu između autora dela i kozumenata, ali ne i o tome šta je presudno u borbi protiv piraterije - podizanje svesti o poštovanju autorskog dela ili visina kazne pri kršenju autorskog prava.
DOBRA VEST ZA SRPSKU PRIVREDU! Šta nam sve donosi gradnja novog auto- puta Surčin-Beograd
Na konferenciji "Digital 2016" IT pravnik Žarko Ptičeka je izjavio da visoka tehnologija briše industrijski sloj između autora i konzumenta dela i putem interneta autori mogu direktno da komuniciraju sa publikom. on tvrdi: "Sada smo došli do momenta gde se autorska dela nalaze potpuno digitalno i postoje u svetu kao bestelesne stvari. Nemate konačan broj primeraka u digitali, za razliku od vremena kad se štampalo".
#DIGITAL2016: Marko Dacić otkriva sudbinu televizije u budućnosti
Ono što treba da se štiti, naglašava, je pravo autora, a njegovo pravo je da sam odredi na koji će način njegovo delo biti eksploatisano.
Kada je reč o borbi protiv piraterije, Antonio Beus iz Asocijacije za zaštitu aduio-vizuelnih dela Bosne i Hercegovine smatra da je smisao u kazni -Svaki proizvod u digatalnom zapisu čim se nađe na internetu postaje globalan, a mi na raspolaganju imamo lokalne legislative- , ukazao je on dodavši da neke tehnologije čak ni ne postoje u zakonu i da se ne može ni pristupiti zaštiti autorskih prava. Takođe ističe i da se ne može očekivati da država reši taj problem sama, već da mora da postoji sinergija svih.
S druge strane, advokat Goran Draganić smatra da nije smisao u kazni već u podizanju svesti o poštovanju autorskih prava uključujući i državu. Navodeći podatak da je Srbija sedma u svetu po onlajn pirateriji, a Hrvatska četvrta, Draganić ističe da Srbija ima dobre zakone i strategije, ali nema realizaciju. I dodaje: - Realizacije će biti kada se podigne svest o tome šta je intelektualna svojina.
POKAZALI PUNU SPREMNOST: Policijska helikopterska jedinica izvela vežbu spasavanja (FOTO)
Draganić je naveo jedan ranije izneti podatak da jedan odsto piraterije zamenjuje 1000 radnih mesta, što potvrđuje značaj podizanja svesti o poštovanju i zaštiti intelektualne svojine.
Ptiček dodaje da na zaustavljanje piraterije presudno utiče verovatnoća da će onaj ko se njome bavi biti uhvaćen, a ne propisana visina kazne dok generalni menadžer Dorcel TV Vladimir Gašić smatra da je ključna preventiva.