БОРБА ПРОТИВ ПИРАТЕРИЈЕ? Како заштитити ауторске садржаје у Србији
Стручњаци разматрају како се на најефикаснији начин борити против пиратских садржаја у нашој земљи.
Учесници панела о заштити ауторских права и борби против пиратерије сагласили су данас да је у дигиталном добу најтеже одредити границу између аутора дела и козумената, али не и о томе шта је пресудно у борби против пиратерије - подизање свести о поштовању ауторског дела или висина казне при кршењу ауторског права.
ДОБРА ВЕСТ ЗА СРПСКУ ПРИВРЕДУ! Шта нам све доноси градња новог ауто- пута Сурчин-Београд
На конференцији "Дигитал 2016" ИТ правник Жарко Птичека је изјавио да висока технологија брише индустријски слој између аутора и конзумента дела и путем интернета аутори могу директно да комуницирају са публиком. он тврди: "Сада смо дошли до момента где се ауторска дела налазе потпуно дигитално и постоје у свету као бестелесне ствари. Немате коначан број примерака у дигитали, за разлику од времена кад се штампало".
#DIGITAL2016: Марко Дацић открива судбину телевизије у будућности
Оно што треба да се штити, наглашава, је право аутора, а његово право је да сам одреди на који ће начин његово дело бити експлоатисано.
Када је реч о борби против пиратерије, Антонио Беус из Асоцијације за заштиту адуио-визуелних дела Босне и Херцеговине сматра да је смисао у казни -Сваки производ у дигаталном запису чим се нађе на интернету постаје глобалан, а ми на располагању имамо локалне легислативе- , указао је он додавши да неке технологије чак ни не постоје у закону и да се не може ни приступити заштити ауторских права. Такође истиче и да се не може очекивати да држава реши тај проблем сама, већ да мора да постоји синергија свих.
С друге стране, адвокат Горан Драганић сматра да није смисао у казни већ у подизању свести о поштовању ауторских права укључујући и државу. Наводећи податак да је Србија седма у свету по онлајн пиратерији, а Хрватска четврта, Драганић истиче да Србија има добре законе и стратегије, али нема реализацију. И додаје: - Реализације ће бити када се подигне свест о томе шта је интелектуална својина.
ПОКАЗАЛИ ПУНУ СПРЕМНОСТ: Полицијска хеликоптерска јединица извела вежбу спасавања (ФОТО)
Драганић је навео један раније изнети податак да један одсто пиратерије замењује 1000 радних места, што потврђује значај подизања свести о поштовању и заштити интелектуалне својине.
Птичек додаје да на заустављање пиратерије пресудно утиче вероватноћа да ће онај ко се њоме бави бити ухваћен, а не прописана висина казне док генерални менаџер Дорцел ТВ Владимир Гашић сматра да је кључна превентива.