VARAJU NAS, ALI SVE JE PO ZAKONU: Čim vidite niže cene OVIH PROIZVODA, bolje ne vadite novčanik!
Na udaru su gotovo svi proizvodi, a posebno slani i slatki namazi, konzerve, sirevi, sokovi, med, pa čak i neki mesni delikatesi.
Trikovi sa prodajom prehrambenih proizvoda, koji nas u startu asociraju na slične brendirane i veoma tražene artikle, sve su češći. Tržište je preplavljeno obmanjujućim namirnicama, koje po svom sastavu i kvalitetu nisu ni blizu svom skupljem "parnjaku". Na tržištu se mogu naći sirevi koji samo liče na sireve, jer sadrže mleko u zanemarljivim količinama, prodaju se voćni sokovi bez voća, a salame samo mirišu na meso, ne sadrže ga.
Školski primer te prevare je "sir" sa viškom biljnih masti i vode, upakovan u proizvod pod poznatim i omiljenim brendom fete, samo nešto izmenjenog imena, koji prodaju u većini trgovina. Svakako, po upola nižoj ceni, ali kupci su obmanuti i ne dobijaju proizvod za koji misle da su dali novac.
AU KAKVA PREVARA: Obavezno zapamtite ovu firmu ako tražite posao preko interneta!
Naime, kada se pročita deklaracija piše da je u pitanju "mešovita hrana sa sadržajem proizvoda od mleka i biljnih masti", a taj mešovit proizvod nije sir, iako su kupci ubeđeni da kupuju upravo to. Ta mešovita hrana sadrži 66% vode, biljne masti 16%, obrano mleko u prahu 12%, mlečni protein 4%, kuhinjsku so, E471, konzervans E202, sirnu kulturu i sirilo.
Ipak, ovakvi slučajevi ne podležu žalbama i kaznama sve dok je na deklaraciji jasno napisano od čega se proizvod sastoji, pa je krivica na kupcu jer je sirovinski sastav proizvoda bio dostupan. Proizvođači, pak, računaju na to da kupci neće ni čitati deklaraciju, već će biti privučeni poznatim pakovanjem i nazivom, koji su interpretacija originala.
OBRATITE PAŽNJU! Pogledajte šta se dešava sa OKTOBARSKIM računima za struju
Udruženja potrošača veruju da domaćim kupcima nije dostupan vrhunski kvalitet, ali zato apeluju na potrošače da deklaracije čitaju, jer su one naznaka kvaliteta.
- Postoje različiti nivoi kvaliteta, što se vidi i iz deklaracija proizvoda. Proizvođači sve češće prilagođavaju sastav proizvoda manje platežnom tržištu. Tako se ponude namirnica razlikuju, zavisno od lokacije, mesta stanovanja, standarda... Pre svega, kupovna moć određuje šta će se prodavati na rafovima - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.
PO PRVI PUT: Javna licitacija za tezge na beogradskim pijacama
- Svakom proizvođaču, koji želi da opstane na tržištu, bitno je da prodajnom cenom pokrije troškove. Ipak, da bismo znali šta jedemo, neophodne su nezavisne, uporedne superanalize kvaliteta hrane i uzimanje uzoraka pod šifrom. Samo tako može da se prikaže pravo stanje na tržištu - dodaje Bogosavljević.
"Mešovito" ne znači "mlečno"
Mešoviti proizvodi od proteina mleka i biljnih masti, i ne mogu se stavljati u promet kao proizvodi od mleka, niti mogu nositi naziv proizvoda od mleka već se samo mogu naći pod određenim komercijalnim imenom, sa jasnom naznakom njihove prirode i porekla, kažu u Ministarstvu poljoprivrede Srbije.
EVO ZAŠTO JE ŠVABO - ŠVABO: Kristina iz Popovca iako nije znala jezik, odmah se zaposlila u Nemačkoj
- Isto važi i za ostale mešovite proizvode, odnosno hranu koja u sebi sadrži sastojke koji nisu životinjskog porekla, a služe za supstituciju istih u gotovom proizvodu - dodaju u tom ministarstvu.
U proteklih godinu dana poljoprivredna inspekcija je uzela 216 uzoraka prehrambenih proizvoda biljnog porekla. U 12 slučajeva nije odgovarala deklaracija, a tokom 710 kontrola u 2016. godini, kada je kontrolisano i deklarisanje, u 69 slučajeva je utvrđena nepravilnost po ovom pitanju.