TRANSPACIFIČKO PARTNERSTVO: Kina i Kanada razmatraju stvaranje zone slobodne trgovine
Biće sprovedena studija o izvodljivosti o stvaranju zone slobodne trgovine između Kine i Kanade, rekao je kineski premijer Li Kećijang nakon sastanka sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom.
Trudo je trenutno u svojoj prvoj zvaničnoj poseti Pekingu.
- Kina i Kanada imaju multivektorsku saradnju u trgovini i ekonomije. Strane su se usaglasile da pripreme studiju o izvodljivosti o uspostavljanju zone slobodne trgovine između Kine i Kanade što je pre moguće - rekao je kineski premijer na konferenciji sa Trudoom.
NOVI UZLET MONROOVE DOKTRINE: Šta sa sobom donose PROMENE U LATINSKOJ AMERICI?
Kina je drugi najveći trgovinski partner Kanade, nakon SAD-a.
Dve države bi trebalo da pošalju signal globalnoj zajednici da će braniti liberalizaciju međunarodne trgovine i promovisati sprovođenje investicija, rekao je kineski premijer.
NOVO PUŠKARANJE: U Danskoj ranjena dva policajca i civil!
Prethodna kanadska vlada je razmatrala ovo pitanje, ali nije uradila ništa konkretno.
The Canadian delegation to China will work closely with Chinese leaders to bolster our shared prosperity and grow the Canadian middle class.— CanadianPM (@CanadianPM) August 29, 2016
- Kada pregovarate sa Kineizma, oni su daleko više zmajevi nego pande, uprkos čaju i lepinjama - rekao je bivši kanadski diplomata u Hong Kongu.
NE PRIHVATAJU NOVOG PREDSEDNIKA: Zadah građanskog rata se širi Brazilom! (FOTO/VIDEO)
Welcome to China @CanadianPM! We look forward to seeing you in Beijing tomorrow! pic.twitter.com/ZqhIL2coOP— Canada in China (@CanadaChina) August 29, 2016
Prema rezultatima glasanja ranije ovog meseca, 46 odsto Kanađana je podržalo dogovor sa Kinezima, što je deset odsto više nego pre dve godine.
Ipak, glasanje je pokazalo da manje Kanađana veruje da je poštovanje ljudskih prava u Kini unapređeno. Više od polovine preferira da se Kanada uzdrži od ovakvih ekonomskih aranžmana u azijskim zemljama, pre svega zbog pitanja ljudskih prava.
POLJACI TVRDE: EU je u najvećoj krizi u svojoj istoriji
Peking teži da privuče 100 milijardi dolara od Kanade u Azijsku banku za infrastrukturne investicije (AIIB). Banka je uspostavljena kako bi podržala razvoj kineske infrastrukture.