Azijske berze nastavljaju rast drugi dan za redom, vrednost dolara i zlata opala
Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, izgubio je deo dobitaka stečenih na jutarnjem trgovanju, ali je ipak zaključen u plusu od skoro jedan odsto.
Akcije na većini azijskih tržišta nastavile su oporavak drugi dan uzastopno, a ojačale su i valute zemalja u usponu, koje se smatraju rizičnim za ulaganje, jer investitore ohrabruju signali da se kriza virusa korona u Njujorku možda smiruje a u Evropi povlači.
MOZZART donirao više od MILION dinara KLINIČKOM CENTRU u Nišu za borbu protiv KORONE
Državna pomoć za preduzeća u iznosu od tri minimalne plate može se koristiti za mart, april i maj
SNEG POMERIO SETVU KUKURUZA: Neophodni uslovi tokom ove sedmice
Današnji rast akcija imao je manji zamah nego u ponedeljak, ali je bio zabeležen širom regiona, uprkos tome što se broj slučajeva zaraze virusom Covid-19 globalno i dalje povećava a ekonomski pad dobija razmere kakve nisu viđene generacijama.
Sjedinjene Države se pripremaju za najtežu nedelju u bici protiv pandemije koja je u toj zemlji odnela do sada više od 10.000 života, a preko Atlantika je britanski premijer Boris Džonson smešten u bolnicu i nalazi se na intenzivnoj nezi pošto su mu se simptomi oboljenja Covid-19 pogoršali.
Indeks japanske berze Nikei porastao je za dva procenta neutrališući većinu gubitaka iz prošle nedelje, nakon što je premijer Šinzo Abe najavio ogroman paket ekonomskih stimulacija "težak" 991 milijardu dolara, što je jednako iznosu od 20 posto bruto domaćeg proizvoda.
Akcije na tržištu fjučersa u Sjedinjenim Državama skliznule su jutros za 0,2 procenta nakon što su u ponedeljak skočile na Vol Stritu za sedam odsto. Berze u Seulu, Šangaju i Hong Kongu su na otvaranju trgovanja bile u usponu, ali su tokom dana dobici smanjeni. Australijski indeks ASX 200 skliznuo je u "crveno".
Na valutnim tržištima, aktivnost je bila prigušena usled bojazni da bi prerano ukidanje vanrednog stanja moglo da dovede do novog talasa zaraze kao i zbog opreza u vezi sa padom BDP-a u zemljama širom sveta. Američki dolar, koji je nedeljama jačao, skliznuo je prema većini glavnih svetskih valuta.
Australijski dolar ojačao prema američkom rivalu za 0,5 odsto, dostigavši nivo od 0,6122 američkih dolara, što predsatvlja njegov jednonedeljni maksimum. Novozelandski dollar je takođe porastao za 0,6 procenata na 0,5958 američkih dolara, dok je jen, tradicionalno sigurno utočište za investiranje u kriznim vremenima, zabeležio dobitak od 0,4 posto prema američkom dolaru, zaključivši trgovanje na 108,75 jena za dolar.
Cene nafte su se stabilizovale usled nade da će najveći svetski proizvođači postiće dogovor o smanjenju proizvodnje na video konferenciji najavljenoj za 9. april.
Severnomorska nafta brent poskupela je za 66 centi ili za 2,0 posto, na 33,71 dolara za barel, nakon što je u ponedeljak pala za više od tri procenta. Američka WTI nafta je ojačala za 83 centa, na 26,91 dolara po barelu.
Cena zlata je blago oslabila, za 0,2 odst, na 1.657,31 dolara po unci.
Direktor Beogradske berze: TEŠKO JE IDENTIFIKOVATI TRŽIŠNI SEKTOR KOJI NEĆE BITI ZNAČAJNO OŠTEĆEN
Britanska funta DRASTIČNO OPALA nakon što je Džonson prebačen na intenzivnu negu (FOTO)
VELIKA POMOĆ KOMPANIJAMA: Postoje razlike u ciframa, osim ove biće još tri druge mere
Da li je ovo signal da je pandemija korona virusa obuzdana? STIŽU MOMENTALNE REAKCIJE ŠIROM SVETA
CRNA GORA NA LISTI NAJUGROŽENIJIH: Susede očekuju veliki gubici zbog propale turističke sezone