BORBA ZA RAVNOPRAVNOST: U javnom sektoru žene i muškarci jednako plaćeni! Da li je tako i u privatnom?
Obično se ranije, a i sada, često govori za neku ženu koja je jaka i hrabra da je kao muškarac, jer su žene jače od muškaraca i posvećenije, rekao je Dačić
U javnom sektoru ne postoji razlika u platama između muškaraca i žena, kazao je ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Zoran Ðorđević, navodeći da nažalost verovatno postoji u privatnom sektoru.
- Protiv toga moramo da se izborimo. Borba protiv neravnopravnosti u platama s tim moramo zajedno sa medijima da se izborimo. Ministarstvo je otvoreno i stalno imamo akcije Inspektorata rada, ali nama trebaju konkretno dokazi - kazao je Ðorđević u izjavi novinarima nakon što je otvorio konferenciju "Žene lideri i održiv razvoj - istinski ravnopravne".
Ðorđević je istakao da Ministarstvo ne može da se pojavi na terenu bez dokaza da se krši zakon.
- Mi želimo da pošaljemo jasnu poruku da smo na njihovoj strani, da želimo da izgradimo moderno društvo po meri svih u kojem neće biti neravnopravnosti - dodao je.
BOLJE OD NAVIGACIJE: "Pametne" patike same pokazuju put, mere broj koraka i potrošene kalorije!
Provod u kafanama neće biti isti! Pljuštaće kazne i do 400.000 DINARA!
ZAVRNUT VENTIL: Blokiran transport gasa prema prema Sarajevu!
Kako je naveo, ti problemi nisu nastali danas, niti pre četiri godine, već postoje u Srbiji decenijama unazad i o njima se do 2014. godine nije pričalo.
- Razlika između ranijeg perioda i ovog danas je u tome što ja izađem i kažem problemi postoje u trgovini ljudima, najčešće je to trgovima ženama i decom, u nasilju isto, neravnopravnosti u platama, najčešće prema ženama - kazao je Ðorđević i dodao da Vlada Srbije želi da se izbori protiv toga.
Upitan zašto od Poverenice za ravnopravnost nisu pribavili podatke, Ðorđević je kazao da su tražili, ali da ih nisu dobili.
- Posao svakog je da ako zna da postoji kršenje zakona da nadležni organ obavesti. Ukoliko ne obavesti, saučesnik je u svemu tome. Mi ne idemo da lovimo ko tako radi, imamo telefon 0800 300 300 7, svi su pozvani da pozovu, predaju dokaze i ukoliko se javno prijave, imaju pravo da dobiju odgovor šta smo uradili po tom pitanju - kazao je Ðorđević.
Odgovarajući na pitanje vezano za položaj žena u ruralnim predelima, Ðorđević je kazao da je tu potrebno više raditi i medijski, ali i u samom pristupu problemu. Kako je naveo, potrebno je da ljudi iz Ministarstva idu po selima, pričaju sa tim ženama, upoznaju ih sa tim šta radi Vlada Srbije, kao i sa njihovim pravima, koje mogu da crpe iz svih zakona.
- Mislim da to nedostaje i da su te žene zarobljene u neinformisanosti i to je nama najveći problem. Rešenje je direktan razgovor, obilazak cele Srbije, priča sa tim ženama i upoznavanje u prvoj pomoći da ostvare sva svoja prava - kazao je Ðorđević.
Ako je dnevna smena 25.000 hiljada, koliko vredi rad onih koji su na poslu dok svi spavaju?
U Dragačevo stiže oko 600 Kineza: Useljavaju se u kamp, a počinje i PROBIJANJE TUNELA "LAZ"
JAPANCI "POLUDELI" ZA TRADICIONALNIM SRPSKIM BRENDOM!
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić poručio je da bi voleo da su svi muškarci hrabri, posvećeni, verni kao što su to žene.
- Obično se ranije, a i sada, često govori za neku ženu koja je jaka i hrabra da je kao muškarac, jer su žene jače od muškaraca i posvećenije - rekao je Dačić napominjući da je jedna od važnih političkih tema svih ovih godina u Evropi ravnopravnost žena i muškaraca u različitim domenima, a u okviru koje se raspravlja između ostalog i o tome da li su za svoj rad plaćene isto kao muškarci.
Jer, kako je naveo, statistika pokazuje da žene imaju manje plate za 10 odsto od muškaraca u EU, a u Srbiji, prema podacima, žene sa istim kvalifikacijama imaju 11 odsto manje plate od muškaraca.
- To je nešto protiv čega moramo da se borimo - kazao je Dačić i dodao da je velika razlika između deklarativnog zalaganja i onoga što se dešava u praksi.
Prvi potpredsednik Vlade je naveo i da rodna ravnopravnost nije samo osnovno ljudsko pravo, već i neophodnost za stvaranje mirnog, prosperitetnog i održivog sveta.
- Jednak pristup obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, dostojanstvenom radu i zastupanju u političkim i ekonomskim procesima donošenja odluka preduslov je za stvaranje povoljnijeg ambijenta za dostizanje punih ličnih i profesionalnih potencijala celokupnog stanovništva - kazao je Dačić.
On je istakao da je Vlada Srbije posvećena ostvarenju rodne ravnopravnosti, a da je potvrda za to činjenica da se prisustvo žena u javno-političkom životu iz godine u godinu povećava.
PODIŽU CENE U NEDOGLED: Evo koji grad će dogodine biti najskuplji u Evropi
ZBOGOM PAMETI: Šveđani planiraju da izbace iz škola istoriju pre 18. veka!
SVE BLIŽE KONAČNOJ ODLUCI O LOKACIJI NOVE FABRIKE: Folksvagen osnovao filijalu u Turskoj
Tako, naveo je, od 250 narodnih poslanika i poslanica, 38 odsto su žene, četiri su ministarke u Vladi Srbije, a i na čelu vlade i skupštine su žene. Pomenuo je i izazove sa kojima se susreću žene koje svoj život organizuju i žive manje ili više udaljene od gradske vreve, a koje su takođe liderke promena u svojim sredinama.
- Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je broj muškaraca i žena koje žive na selu prilično izjednačen, ali i da su žene vrlo posvećene i angažovane na seoskim domaćinstvima, iako je u odnosu na muškarce tek svaka peta žena vlasnica poljoprivrednog gazdinstva, neretko kao jedina moguća naslednica - naveo je ministar.
Šef srpske diplomatije je istakao da je zato zadatak celog društva da podignemo svest o njihovim potrebama i povećamo njihovu vidljivost u našem društvu, jer te žene zavređuju jednaku pažnju, podršku i šansu.
- Rad na dostizanju rodne ravnopravnosti i osnaživanju žena prepoznat je od strane Vlade Srbije kao preduslov za uspeh u ukupnom razvoju naše zemlje - kazao je Dačić i dodao da ukoliko ne osiguramo da devojčice i žene imaju istovetna prava i uslove za ostvarenje ličnih i profesionalnih aspiracija kao i muškarci, ne možemo ostvariti pun razvojni potencijal bilo koje zajednice niti sredine.
Neophodnost pristupa kvalitetnom obrazovanju za sve prepoznata je ciljem 4 Agende 2030, rekao je Dačić i dodao da nas ona podseća na da je neophodno postići jednakost između devojčica i dečaka, ne samo kod osnovnog, već i viših nivoa obrazovanja.
Ovo je lista najbogatijih Nemaca: Zgrnuli milijarde na proizvodnji kafe, čaja i šampona
DINARSKA ŠTEDNJA ISPLATIVIJA OD DEVIZNE: Ako oročite 10.000 dinara, evo kada možete da dobijete dodatne TRI HILJADE
Neće vam biti dobro kad vidite cifru: Koliko vrede limuzine sina afričkog lidera
On je pomenuo i Cilj 5 Agende 2030 koji ukazuje na potrebu dostizanja rodne ravnopravnosti i osnaživanja svih žena i devojčica u okončanju svih oblika diskriminacije, eliminacije nasilja, kako u javnoj, tako i u privatnoj sferi.
- Osnaživanje žena utkano je u Agendu 2030 kao njen neizostavni deo. Deo globalnih napora za dostizanje održivog društva jednakih u kome niko nije ostavljen iza kolone, obuhvata i žene koje žive na selu, u gradu, izbeglice, žene koje su doživele neki oblik diskriminacije: Romkinje, starije žene, žene sa invaliditetom ili žene koje se nisu povinovale rodnim normama - rekao je Dačić.
Naveo je i da Srbija može da bude ponosna na hrabre žene u svojoj istoriji i to u vremenima kada nije bilo tako jednostavno biti hrabar.
- Takva vremena iznedrila su Milunku Savić, srpsku heroinu. Istorija je zabeležila i Jelisavetu Načić, prvu ženu diplomiranog arhitektu, prvu srpsku slikarku Katarinu Ivanović, prvu ženu doktorku nauka Kseniju Atanasijević. Danas u svakoj od vas živi deo njih. U vašim doprinosima, inovacijama, dostignućima, u svim istinskim vrednostima koje nosite u sebi - zaključio je Dačić.
BONUS VIDEO: KAKO JE NASTAO GASTARBAJTER? Tog oktobra 1968... (VIDEO)