Markovići otišli na selo i ODLIČNO ZARAĐUJU: Pokrenuli NESVAKIDAŠNJI BIZNIS, potražnja na tržištu je OGROMNA
Sezona traje sedam meseci.
Bračni par Snežana i Sreten Marković, pre osam godina preselili su se iz centra Šapca u selo Bogosavac. Među retkima u Pocerini proizvode bukovače u kontrolisanim uslovima.
NEIZVESNA SUDBINA "GASTARBAJTERA SA BALKANA": Nemačka BEZ ODLUKE da produži propis za radne vize OVIM RADNICIMA
Postoje uslovi: Ako kafić hoće da proširi baštu, mora da dobije dozvolu od NJIH
"Prestanite sa nerazumnim potiskivanjem naših kompanija sa tržišta" KINA LJUTA ZBOG NOVOG POTEZA AMERIKE
Posle 20 dana u tamnoj prostoriji, gljiva izlazi na površinu džaka. Slamu neophodnu za proizvodnju, Markovići potapaju u vrelu vodu sa geotermalnih izvora.
- Proizvodnja bukovače je u suštini organska proizvodanja, jer ne zahteva nikakve preparate, ne zahteva hemiju. Prostoriju treba dezinfikovati, okrečiti, i tu uneti vreće, slama poparena, sterilisana, jer temperatura vode ubije sve u slami, zaseju se džakovi i onda se stavljaju u prostoriju čistu, što su čistiji i pedantniji uslovi, gljiva će biti kvalitetnija i bolja - priča Sreten Marković.
Proizvodnja bukovača za Markoviće je, kako kažu, više ljubav nego posao.
- Gljiva je jako hranljiva, nema mnogo posla oko nje u toku dana. To je posao koji se obavlja lagano, bez mnogo napora. Kada su pripremljeni džakovi i kada krene branje, njoj je bitno da ima samo dovoljno vlage u sebi i ona sama izlazi, posle se uzme vanglica, obereš je rukama, iseckaš, pripremiš, nešto prodaš, nešto se pojede, većinom smo svi zadovoljni sa tim - kaže Snežana Marković.
Slama koja ostane posle prizvodnje, koristi se za kompostiranje. Ekolog mr Danijela Gavrić, Udrženje mladih ekologa, podseća da je slama koja ostaje od proizvodnje bukovača bogata micelijumom i ostalim enzimima. Zato se slama prerađuje u đubrivo bogato kalcijumom koje možee da se koristi za bobičasto voće.
Markovići u toku sezone, koja traje sedam meseci, uberu oko 700 kilograma gljiva. Zbog velike potražnje na tržištu, planiraju da prošire proizvodnju za 50 odsto.
LETOVANJE U SRBIJI: Veliki broj vaučera već podeljen građanima, a ovo su SVE DESTINACIJE NA KOJE MOŽETE OTIĆI
KAKVA PRAVILA ČEKAJU SRBE NA LETOVANJU: Šta će naši turisti MORATI DA ISPOŠTUJU kada budu putovali u Grčku
PROMENE OD 1. SEPTEMBRA: Nema više POLOVNIH UDŽBENIKA u školama, nova knjiga košta i 1.500 dinara
"NIJE POHLEPA VEĆ 100 EVRA SVAKOME ZNAČI" Vučić prokomentarisao masovne prijave za NOVČANU POMOĆ od države
DRONOVI NADLEĆU KUPALIŠTA! Grci danas otvorili 500 plaža: Ovako će izgledati kupanje OVOG LETA (FOTO/VIDEO)