BUDUĆNOST NOVIH INVESTICIJA I TEHNOLOGIJA U prisustvu premijerke počela izgradnja Državnog data centra u Kragujevcu
U Kragujevcu je danas počela izgradnja Državnog data centra koji će obezbediti čuvanje podataka od velike važnosti za državu, a postavljanju kamena temeljca prisustvovala je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
Premijerka je istakla da će za 12 meseci Srbija dobiti jedan od najmodernijih data centara u svetu, u koji će biti uloženo 30 miliona evra i koji će, kako je rekla, voditi Srbiju u budućnost novih investicija i tehnologija.
Ona je ocenila da je izgradnja Državnog data centra važna zbog pune bezbednosti podataka građana, a Srbija će se time naći na mapu zemalja koje imaju svopstveni data centar za čuvanje i bezbednost podataka.
Navela je da će to biti najmoderniji infrastrukturni centar, a uz sve ono što je do sada urađeno u eUpravi, naglasila je, to će omogućiti još bržu upravu.
Čadež i Han u Poznanju potpisuju projekat za konkurentniji region
Projekat važan za 500.000 građana centralne Srbije: Početak radova na izgradnji auto-puta Pojate-Preljina tokom leta!
Razvoj bezgotovinskog društva: U OVOJ ZEMLJI SE DO 2030. NEĆE KORISTITI GOTOVINA, račune plaćaju samo telefonom!+
Treća važna stvar, navela je premijerka, jeste da je to veliki korak u daljem pozicioniranju Srbije kao zemlje koja je kredibilna destinacija za investcije.
- Podaci su danas nafta. Najbolja stvar je ako neko vas izabere da čuvate podatke, to mnogo govori o vama, da ste bezbedna, stabilna, predvidiva, kredibilna destinacija za investicije - navela je Ana Brnabić.
Poslednji razlog je taj što to pokazuje da Srbija, njene građevinske kompanije, uprava, fakulteti i kadrovi mogu da izgrade najmodernije tehnološki najzahtevnije projekte.
- Izgradnju Državnog data centra postavila sam sebi za cilj još kao ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Tada sam govorila da naša državna uprava mora da izgleda drugačije, da više ne maltretiramo građane s papirima i čekanjima na šalteru. Sve smo to zaobišli uvođenjem moderne tehnologije i transformacijom uprave koja je sada u službni građana - rekla je Brnabićeva.
Ona je istakla da je to uvedeno, iako Srbija za takve projekte nije imala osnovnu infrastruktru.
Podsetila je da su najpre podaci iz matične knjige rođenih prevedeni u elektronski oblik, zatim podaci o državljanstvu, a onda je uveden centarni registar građana.
- U jednom trenutku pitala sam gde čuvamo te naše podatke, i to malo koje imamo u elektronskom obliku, ispostavio se da se oni čuvaju pojedinačno u svakom ministarstvu u nekoj maloj sobi bez adekvatnog napajanja, hlađenja i sigurnosti - navela je Brnabićeva i dodala da je iz tog razloga osnovana Kancelarija za IT i eUpravu.
Prema njenim rečima, Kancelarija je za dve godine uspela da uradi ono što država nije uradila prethodnih 15 godina, da je uradila čak i više nego neke razvijenije države za sedam ili deset godina.
Podseća da je jedan od prioriteta bio napraviti Državni data centar koji se nalazi u Beogradu, gde se trenutno čuvaju svi podaci građana, privrede i države i koji su iz malih kancelarija ministarstava prebačeni u taj centar.
Razvoj eUprave, istakla je premijerka, zahtevao je i veći prostor za čuvanje podataka, te su osim matične knjige i državljanstva, vremenom elektronski oblik dobili sud, zdravstveni karton, recept, upisivanje u vrtić...
Lepe vesti za građane: Pojeftinilo gorivo na pumpama!
DRŽAVA ĆE OBEZBEDITI POVOLJNIJE USLOVE: Nova otkupna cena pšenice
- Sledeće važno pitanje koje smo postavili jeste u kakvim se bezbednosnim uslovima čuvaju podaci građana. Potrebna nam je još jedna bezbednosna brana za podatke. Mnoge naprednije zemlje svoje podatke čuvaju u nekim drugim zemljama, mi nismo želeli to da uradimo, već smo odlučili da naši podaci budu čuvani u našoj zemlji - podvukla je Brnabićeva.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović potpisao je danas i tri Memoranduma o razumevanju s predstavnikom kompanije Microsoft u Srbiji Željkom Vojinovićem, direktorom za javni sektor centralne i istočne Evrope za kompaniju Microsoft Kostasom Lukasom, predstavnikom Oracle u Srbiji Vladimirom Kneževićem i predsednikom Izvršnog odbora Banke Poštanska štedionica Bojanom Kekićem.
Naime, te tri kompanije će postati prve komercijalne kompanije koje nameravaju da svoje podatke čuvaju u tom centru.
Izgradnja Državnog data centra je infrastrukturni projekat od nacionalnog značaja koji će obezbediti čuvanje podataka, sistemsku i bržu izgradnju informacionih sistema elektronske uprave, efikasnije povezivanje različitih baza podataka i razvoj različitih usluga eUprave za građane, privredu, i državu.
Data centar će biti i regionalni centar za čuvanje podataka koji će imati deo namenjen komercijalnim korisnicima.