БУДУЋНОСТ НОВИХ ИНВЕСТИЦИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА У присуству премијерке почела изградња Државног дата центра у Крагујевцу
У Крагујевцу је данас почела изградња Државног дата центра који ће обезбедити чување података од велике важности за државу, а постављању камена темељца присуствовала је председница Владе Србије Ана Брнабић.
Премијерка је истакла да ће за 12 месеци Србија добити један од најмодернијих дата центара у свету, у који ће бити уложено 30 милиона евра и који ће, како је рекла, водити Србију у будућност нових инвестиција и технологија.
Она је оценила да је изградња Државног дата центра важна због пуне безбедности података грађана, а Србија ће се тиме наћи на мапу земаља које имају свопствени дата центар за чување и безбедност података.
Навела је да ће то бити најмодернији инфраструктурни центар, а уз све оно што је до сада урађено у еУправи, нагласила је, то ће омогућити још бржу управу.
Чадеж и Хан у Познању потписују пројекат за конкурентнији регион
Пројекат важан за 500.000 грађана централне Србије: Почетак радова на изградњи ауто-пута Појате-Прељина током лета!
Развој безготовинског друштва: У ОВОЈ ЗЕМЉИ СЕ ДО 2030. НЕЋЕ КОРИСТИТИ ГОТОВИНА, рачуне плаћају само телефоном!
Трећа важна ствар, навела је премијерка, јесте да је то велики корак у даљем позиционирању Србије као земље која је кредибилна дестинација за инвестције.
- Подаци су данас нафта. Најбоља ствар је ако неко вас изабере да чувате податке, то много говори о вама, да сте безбедна, стабилна, предвидива, кредибилна дестинација за инвестиције - навела је Ана Брнабић.
Последњи разлог је тај што то показује да Србија, њене грађевинске компаније, управа, факултети и кадрови могу да изграде најмодерније технолошки најзахтевније пројекте.
- Изградњу Државног дата центра поставила сам себи за циљ још као министар за државну управу и локалну самоуправу. Тада сам говорила да наша државна управа мора да изгледа другачије, да више не малтретирамо грађане с папирима и чекањима на шалтеру. Све смо то заобишли увођењем модерне технологије и трансформацијом управе која је сада у службни грађана - рекла је Брнабићева.
Она је истакла да је то уведено, иако Србија за такве пројекте није имала основну инфраструктру.
Подсетила је да су најпре подаци из матичне књиге рођених преведени у електронски облик, затим подаци о држављанству, а онда је уведен центарни регистар грађана.
- У једном тренутку питала сам где чувамо те наше податке, и то мало које имамо у електронском облику, испоставио се да се они чувају појединачно у сваком министарству у некој малој соби без адекватног напајања, хлађења и сигурности - навела је Брнабићева и додала да је из тог разлога основана Канцеларија за ИТ и еУправу.
Према њеним речима, Канцеларија је за две године успела да уради оно што држава није урадила претходних 15 година, да је урадила чак и више него неке развијеније државе за седам или десет година.
Подсећа да је један од приоритета био направити Државни дата центар који се налази у Београду, где се тренутно чувају сви подаци грађана, привреде и државе и који су из малих канцеларија министарстава пребачени у тај центар.
Развој еУправе, истакла је премијерка, захтевао је и већи простор за чување података, те су осим матичне књиге и држављанства, временом електронски облик добили суд, здравствени картон, рецепт, уписивање у вртић...
Лепе вести за грађане: Појефтинило гориво на пумпама!
ДРЖАВА ЋЕ ОБЕЗБЕДИТИ ПОВОЉНИЈЕ УСЛОВЕ: Нова откупна цена пшенице
- Следеће важно питање које смо поставили јесте у каквим се безбедносним условима чувају подаци грађана. Потребна нам је још једна безбедносна брана за податке. Многе напредније земље своје податке чувају у неким другим земљама, ми нисмо желели то да урадимо, већ смо одлучили да наши подаци буду чувани у нашој земљи - подвукла је Брнабићева.
Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић потписао је данас и три Меморандума о разумевању с представником компаније Microsoft у Србији Жељком Војиновићем, директором за јавни сектор централне и источне Европе за компанију Microsoft Костасом Лукасом, представником Орацле у Србији Владимиром Кнежевићем и председником Извршног одбора Банке Поштанска штедионица Бојаном Кекићем.
Наиме, те три компаније ће постати прве комерцијалне компаније које намеравају да своје податке чувају у том центру.
Изградња Државног дата центра је инфраструктурни пројекат од националног значаја који ће обезбедити чување података, системску и бржу изградњу информационих система електронске управе, ефикасније повезивање различитих база података и развој различитих услуга еУправе за грађане, привреду, и државу.
Дата центар ће бити и регионални центар за чување података који ће имати део намењен комерцијалним корисницима.