Тензије достижу врхунац! Руска "ратна машинерија" заузима нове територије, САД упозорава на ризик од трећег светског рата (ВИДЕО)
Руске снаге су заузеле ново насеље у Харкову.
Роберт Wood, заменик америчког велепосланика при УН-у, упозорио је Северну Кореју да ће се војници послати у Украјину "вратити у мртвачким врећама". Ова изјава долази у контексту извештаја о могућем ангажману севернокорејских војника на страни Русије.
Амерички министар одбране Lloyd Аустин изјавио је да се севернокорејски војници, у руским униформама и са руском опремом, крећу према руској регији Курск. Позвао их је на повлачење, док је јужнокорејски министар обране изразио забринутост да би Северна Кореја могла тражити напредну војну технологију у замену за подршку.
Русија је објавила да је преузела контролу над Крухлиакивком близу Купјанска у Харковској регији, где се настављају интензивни сукоби. Украјински војни званичници нису потврдили ову информацију, али су навели да је Купјанск под руским бомбардовањем.
Финска је запленила руске државне некретнине у вредности преко 35 милиона евра на основу судске пресуде која се односи на одлуку Хашког суда. Ова заплена уследила је након што Русија није платила више од 5 милијарди евра украјинској компанији Нафтогаз за имовину одузету током анексије Крима 2014. године.
Нове санкције САД-а - Сједињене Америчке Државе су увеле нове санкције на скоро 400 ентитета и појединаца из више од десетак земаља, што представља најинтензивнији покушај сузбијања заобилажења санкција против Русије.
Премијер Словачке, Роберт Фицо, изразио је жељу да посети Москву поводом годишњице Другог светског рата, што је изазвало критике опозиције због његовог става према рату у Украјини.
Сукоб у Украјини може имати значајне последице на глобалну економију. Ево неколико кључних аспеката:
Енергетска криза: Украјина и Русија су важни играчи у глобалном тржишту енергије. Сукоб може довести до поремећаја у снабдевању нафтом и гасом, што би могло изазвати пораст цена енергената широм света, повећавајући инфлацију.
Поремећај у ланцима снабдевања: Рат може изазвати прекид у транспорту и производњи, што би додатно усложило већ постојеће проблеме у ланцима снабдевања који су се јавили током пандемије COVID-19. То може довести до несташица и раста цена потрошачких добара.
Храна и пољопривреда: Украјина је један од највећих произвођача пшенице и кукуруза. Сукоб може утицати на производњу и извоз ових основних прехрамбених производа, што може изазвати глобалне несташице и пораст цена хране.
Финансијска тржишта: Повећане тензије и несигурност могу изазвати волатилност на финансијским тржиштима. Инвеститори често беже од ризичнијих улагања у таквим ситуацијама, што може довести до пада акција и губитка вредности имовине.
Санкције и трговински ратови: Увођење санкција против Русије и њених савезника може додатно уздрмати глобалну трговину, а земље које су економски повезане с Русијом могу се суочити с економским последицама.
Макроекономски ефекти: Државе које зависе од руских енергената или које су изложене ризику од сукоба могу доживети успоравање економске активности, повећање јавног дуга и друге макроекономске изазове.
Ове последице захтевају глобалну сарадњу и прилагођавање стратегија како би се минимизирали негативни ефекти на економију.