Кимови војници не знају за страх! Послати у Русију као "топовско месо" али спремни су да учине све за свог вођу: "Могу да се жртвују..."
За севернокорејске војнике који су послати у Русију да подрже њене војне снаге, очекује се да ће бити третирани као топовско месо, другоразредни борци или чак плаћеници.
Међутим, једна од највећих мистерија остаје њихова спремност да се боре далеко од домовине.
Према бившим севернокорејским војницима и војним аналитичарима, често се превиђа њихова дубока оданост режиму Ким Џонг Уна и жеља да побегну из лоших услова у Северној Кореји, наводи „The Wall Стреет Јоурнал”.
За многе војнике, распоређивање у Русији представља прилику живота, јер могу стећи част и новац за себе и породицу. Они који погину постају хероји, док се преживели враћају као национални понос. Риу Сеонг-хиеон, бивши севернокорејски војник, објашњава како му је јасно шта пролази кроз умове хиљада војника на руском фронту, будући да је донедавно био један од њих.
„Севернокорејски војници су уверени да треба да учине све за Кима“, изјавио је за WSJ.
Он је побегао из војске 2019. године, сећајући се дана проведених на стражи, када је дрхтао од хладноће и углавном се хранио пиринчем и кукурузом, док је месо било луксуз. Да му је тада наређено да иде у Русију, вероватно би рекао „хвала“, надајући се бар бољим оброцима.
Други војник, Ли Хиун-сеунг, који је пре десет година напустио елитну јединицу специјалних снага „Олујни корпус”, каже да су се војници свакодневно обучавали у лојалности према лидеру, понављајући спремност да положе живот за њега. Сигуран је да се иста пракса наставља и код војника који су послати у Русију.
„Могу да се жртвују, а да притом не постигну значајан утицај у рату. Ипак, не би се усудили да преиспитају наређења вође“, објашњава Хјун-сеунг.
Мотивација
Севернокорејски војници на руском фронту су обучени за основну комуникацију на руском језику, иако постоје извештаји о комуникационим проблемима.
Иако број од око 10.000 војника у Курској области можда неће променити ток рата, они ипак пружају додатну подршку Русији.
Бивши севернокорејски војници наводе да трупе воде слични мотиви – од најранијег детињства уче се да жртвују све за вођу. Школски уџбеници чак подстичу децу на лојалност кроз симулације хипотетичких напада, пише „WSJ”.
Дејвид Максвел, бивши пуковник америчких специјалних снага, истиче проблем недостатка савремене опреме код севернокорејских трупа, што их ставља у неповољан положај у односу на војске САД-а, Европе или Јужне Кореје.
„Њихова обука производи високо дисциплиноване војнике спремне за екстремне ризике, али са ограниченим ресурсима”, упозорава Максвел.
Деценије изазова
Северна Кореја већ деценијама има проблем са недостатком хране за становништво услед међународне изолације и лошег економског управљања, додатно погоршаног природним катастрофама.
Специјалне јединице јесу боље храњене, али то прати интензивна обука. Државна телевизија често приказује снимке војника који се обучавају са екстремним вежбама и војном опремом, иако многи стручњаци сматрају да се модерна технологија не користи на нивоу обичних трупа због недостатка ресурса.
Уз фокус на развој нуклеарног арсенала, мало тога се променило од када је Ким Џонг Ун преузео власт 2011. године, сматра бивши јужнокорејски генерал-мајор Банг Јонг-кван за „WSJ”.
Србија Данас/Wall Стреет Јоурнал