Лепе вести за грађане: У Србији су доступне најсавременије терапије за лечење псоријазе
У Србији су доступне најсавременије терапије за лечење псоријазе, што доноси нову наду многим пацијентима који се суочавају с овом хроничном кожном болешћу.
Најсавременија терапија за лечење умерених и тешких облика псоријазе доступна је свим пацијентима у Србији који болују од ове болести, рекла је проф. др Мирјана Милинковић Срећковић, начелница Одељења клинике за дерматовенерологију Универзитетског клиничког центра Србије на конференцији одржаној у Београду, пренео је Tanjug.rs
- Савремена терапија пружа могућност да пацијенти постигну потпуну контролу болести - чисту кожу и буду без манифестације псоријазе, чиме се превенира и појава компликација и коморбитета као што су дијабетес, кардиоваскуларне болести, депресија и многе друге. Пацијенте са умереним и тешким обликом псоријазе код којих бар један системски и конвенционални лек није дао резултате, можемо да лечимо савременом биолошком терапијом која представља ефикасан и безбедан вид лечења оболелих", навела је професорка Милинковић Срећковић и додала да су сада у Србији, захваљујући разумевању државе и РФЗО, доступне терапије у складу са европским и светским стандардима.
- Биолошку терапију у Србији тренутно прима више од 1.500 пацијената, у зависности од лека, добијају је једном месечно, једном у два или три месеца, терапија је веома комфорна, аплицира се као вакцина - објаснила је др Милинковић Срећковић и додала да је тренутно терапија доживотна, али да су најновија истраживања показала да оболели који добију ову циљану терапију годинама немају никакве симптоме обољевања јер она утиче на то да се измени ток болести.
Удружење од болелих од псоријазе "3П" и дерматолози у Србији, обележавајући Светски дан борбе против псоријазе који ове године као тему има породицу, истакли су да се труде да подигну свест о овој хроничној, инфламаторној болести коже и зглобова, која може да има и системске манифестације, а од које у Србији болује око 140.000 људи.
- Желимо да укажемо на изазове са којима се сусрећу, не само оболели, већ и њихови најближи. Патња пацијента због симптома болести се преноси и на његову најближу околину - породицу и пријатеље, а они играју кључну улогу у пружању емоционалне и психолошке подршке оболелима - нагласио је председник удружења Пацијенти против псоријазе "3П" Владимир Кецић.
Према речима начелника Одељења дерматовенерологије у КБЦ Звездара доктора Предрага Мајцана, псоријаза има велики утицај на физичко и ментално функционисање, квалитет живота, рад и запослење, поготово код пацијената са умерено тешким и тешким облицима болести.
Осећај стида, брига и анксиозности су чести и студије показују да је ризик од депресије и суицидних идеја значајно повећан у поређењу са општом популацијом. Пацијенти су често ограничени у социјалном, физичком и емоционалном функционисању и могу да имају тешкоће при спавању и свакодневним активностима.
- Зато апелујемо на пацијенте да се јаве дерматологу, јер за сваког постоји одговарајућа терапија - подвукао је др Мајцан.
Члан удружења "3П", Марко Узелац, навео је своје искуство као пример како биолошка терапија може да промени квалитет живота.
- Псоријазу сам добио у детињству и 16 година сам се лечио разним кремама док пре неколико година нисам добио конвенционалну системску терапију на коју нисам одреаговао. Није било побољшања у манифестацијама псоријазе, па ми је прописана биолошка терапија. Уз биолошки лек који примам већ неколико година мого бих да кажем да сада живим живот без псоријазе - рекао је Марко Узелац.
Веома је важно да пацијенти схвате да не морају да трпе терет псоријазе, додао је Владимир Кецић, те удружење апелује на све пацијенте, оне који су тек приметили прве симптоме болести, али и оне који већ годинама имају псоријазу и можда мисле да им нико не може помоћи да што пре оду на преглед код дерматолога.
- Оно што је веома значајно за оболеле, побољшава се квалитет живота и пацијент може потпуно нормално да живи и буде социјално и професионално активан - нагласио је председник удружења "3П".
Извор: Србија Данас/Агенције