Čadež: Privrednici najavljuju nove investicije
Privrednici Srbije očekuju da će u ovom kvartalu doživeti prekretnicu u svom poslovanju nakon godinu dana neizvesnosti zbog pandemije
Čak 90 odsto njih planira isti ili veći obim investicija, rekao je danas Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije (PKS) na panelu Makroekonomski i socijalni uticaj poslovanja kompanije Delez (Delhaize) Srbija na privredu zemlje.
TOP hoteli u Turskoj po najboljim cenama za odmor u Junu - Samo 99€ za rani buking!
KOLIKO KOŠTA TEZGA ZA PRODAJU SLADOLEDA U BEOGRADU: Izlicitirane astronomske sume za dvogodišnji zakup
PODELJENO SVIH 20.000 DODATNIH VAUČERA ZA ODMOR U SRBIJI: Do ovog datuma ih morate iskoristiti!
- Prema istraživanju PKS vidimo da privrednici očekuju da ovaj kvartal bude prekretnica, da se oslobodi nova energija za privredni rast. Devedeset odsto privrednika najavljuje da će više investirati u svoj posao ili ostati na nepromenjenom nivou investicija. To su optimistični podaci - istakao je Čadež.
Govoreći o rezultatima istraživanja makroekonomskog i socijalnog uticaja poslovanja kompanije Delez Srbija na privredu zemlje, naveo je da Delez u svom dobavljačkom lancu ima oko 600 kompanija, a dobavljači iz Srbije zapošljavaju gotovo 16.000 ljudi.
- To je 16 hiljada porodica koje imaju mogućnost da svakodnevno rade i stvaraju, i da proizvode plasiraju kroz sistem Deleza. Period od godinu dana iza nas je bio kritičan, a država je bila faktor stabilnosti koji je omogućio da ovih 16 hiljada ljudi sačuva posao. Pet do šest puta je pomoć države privatnom sektoru dolazila brže nego u Nemačkoj. To je očuvalo stabilnost dobavljača - rekao je Čadež.
Predsednik PKS je rekao i da se akcija „Moja prva plata“ u kojoj učestvuje i Delez, nastavlja, i najavio da će u narednom periodu privreda učestvovati sa većim sredstvima u finansiranju prvog radnog mesta za mlade. Čadež je zahvalio na podršci projektu Stvarano u Srbiji, kompaniji Delez, koja u svojim maloprodajnim objektima ima proizvode sa oznakom kvaliteta Čuvarkuća.
Jan-Vilem Dokhejr, generalni direktor kompanije Delez Srbija kaže da je ta kompanija povećala ulaganja u prošloj godini uprkos pandemiji i najavio nove investicije u ovoj godini. Delezove investicije čine oko 21 posto u ukupnoj trgovini na malo u Srbiji od 2011. do prošle godine.
- Verujemo da postoji velika šansa za nas u Srbiji jer postoji velika potražnja za profesionalnom prodajom. Investiraćemo u otvaranje 40 do 60 prodavnica godišnje u Srbiji i razvijaćemo e-trgovinu“, rekao je Dokhejr najavljujući velika ulaganja Deleza u sferu digitalizacije poslovanja kompanije u narednim godinama.
Kada je pandemijska kriza krenula, bilo je jasno da je prioritet države, pored očuvanja javnih finansija, podrška privatnom sektoru kako bi se očuvao ključni segment privrede, privatna preduzeća i zaposlenost, istakao je Ognjen Popović, savetnik u Ministarstvu finansija.
Saša Ranđelović, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu predstavio je ključne rezultate istraživanja Makroekonomski i socijalni uticaj poslovanja kompanije Delez Srbija na privredu zemlje, navodeći da je ta kompanija u proteklih 10 godina u državni budžet uplatila 413 miliona evra, a samo prošle godine 54,7 miliona evra, dok je u lokalne budžete za deset godina ušlo 35 miliona evra.
Uplate Deleza u budžet finansiraju penzije za oko sedam hiljada penzionera u Srbiji, naveo je Ranđelović. Smatra da će globalni izazovi, koji će oblikovati poslovanje u narednom periodu u svetu, biti digitalizacija, odnosno prelazak na e-trgovinu, automatizacija poslovanja, i primena „zelene agende“, kroz ulaganje u održivu „zelenu“ ekonomiju.
Delez je najveći privatni poslodavac u Srbiji sa više 13.000 zaposlenih u 60 opština i gradova. U poslednjih deset godina, broj zaposlenih povećan je za 33 odsto, odnosno za 3.224 radnika, a prošle 2020. godine - za 442 radnika. Svaki šesti formalno zaposleni u Srbiji radi u Delezu, a na svakih 1.000 zaposlenih u trgovini – 63 radi u Delezu.