Чадеж: Привредници најављују нове инвестиције
Привредници Србије очекују да ће у овом кварталу доживети прекретницу у свом пословању након годину дана неизвесности због пандемије
Чак 90 одсто њих планира исти или већи обим инвестиција, рекао је данас Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије (ПКС) на панелу Макроекономски и социјални утицај пословања компаније Делез (Делхаизе) Србија на привреду земље.
ТОП хотели у Турској по најбољим ценама за одмор у Јуну - Само 99€ за рани букинг!
КОЛИКО КОШТА ТЕЗГА ЗА ПРОДАЈУ СЛАДОЛЕДА У БЕОГРАДУ: Излицитиране астрономске суме за двогодишњи закуп
ПОДЕЉЕНО СВИХ 20.000 ДОДАТНИХ ВАУЧЕРА ЗА ОДМОР У СРБИЈИ: До овог датума их морате искористити!
- Према истраживању ПКС видимо да привредници очекују да овај квартал буде прекретница, да се ослободи нова енергија за привредни раст. Деведесет одсто привредника најављује да ће више инвестирати у свој посао или остати на непромењеном нивоу инвестиција. То су оптимистични подаци - истакао је Чадеж.
Говорећи о резултатима истраживања макроекономског и социјалног утицаја пословања компаније Делез Србија на привреду земље, навео је да Делез у свом добављачком ланцу има око 600 компанија, а добављачи из Србије запошљавају готово 16.000 људи.
- То је 16 хиљада породица које имају могућност да свакодневно раде и стварају, и да производе пласирају кроз систем Делеза. Период од годину дана иза нас је био критичан, а држава је била фактор стабилности који је омогућио да ових 16 хиљада људи сачува посао. Пет до шест пута је помоћ државе приватном сектору долазила брже него у Немачкој. То је очувало стабилност добављача - рекао је Чадеж.
Председник ПКС је рекао и да се акција „Моја прва плата“ у којој учествује и Делез, наставља, и најавио да ће у наредном периоду привреда учествовати са већим средствима у финансирању првог радног места за младе. Чадеж је захвалио на подршци пројекту Стварано у Србији, компанији Делез, која у својим малопродајним објектима има производе са ознаком квалитета Чуваркућа.
Јан-Вилем Докхејр, генерални директор компаније Делез Србија каже да је та компанија повећала улагања у прошлој години упркос пандемији и најавио нове инвестиције у овој години. Делезове инвестиције чине око 21 посто у укупној трговини на мало у Србији од 2011. до прошле године.
- Верујемо да постоји велика шанса за нас у Србији јер постоји велика потражња за професионалном продајом. Инвестираћемо у отварање 40 до 60 продавница годишње у Србији и развијаћемо е-трговину“, рекао је Докхејр најављујући велика улагања Делеза у сферу дигитализације пословања компаније у наредним годинама.
Када је пандемијска криза кренула, било је јасно да је приоритет државе, поред очувања јавних финансија, подршка приватном сектору како би се очувао кључни сегмент привреде, приватна предузећа и запосленост, истакао је Огњен Поповић, саветник у Министарству финансија.
Саша Ранђеловић, професор на Економском факултету у Београду представио је кључне резултате истраживања Макроекономски и социјални утицај пословања компаније Делез Србија на привреду земље, наводећи да је та компанија у протеклих 10 година у државни буџет уплатила 413 милиона евра, а само прошле године 54,7 милиона евра, док је у локалне буџете за десет година ушло 35 милиона евра.
Уплате Делеза у буџет финансирају пензије за око седам хиљада пензионера у Србији, навео је Ранђеловић. Сматра да ће глобални изазови, који ће обликовати пословање у наредном периоду у свету, бити дигитализација, односно прелазак на е-трговину, аутоматизација пословања, и примена „зелене агенде“, кроз улагање у одрживу „зелену“ економију.
Делез је највећи приватни послодавац у Србији са више 13.000 запослених у 60 општина и градова. У последњих десет година, број запослених повећан је за 33 одсто, односно за 3.224 радника, а прошле 2020. године - за 442 радника. Сваки шести формално запослени у Србији ради у Делезу, а на сваких 1.000 запослених у трговини – 63 ради у Делезу.