Cene hrane i energenata na svetskim berzama nezaustavljivo rastu, Srbija ima pozamašne rezerve nafte i gasa
Cene hrane i energenata poslednjih dana gotovo svakodnevno rastu na svetskim berzama.
Investitori su nervozni i sve ih više brine rizik od daljeg rasta inflacije, a neizvesnost oko rusko - ukrajInskog rata i njegovih posledica po globalnu privredu, samo dodatno "podgrejava" cene žitarica, gasa, nafte, hrane, zlata... Neizvesnost je veća imajući u vidu da je Rusija jedan od najvećih izvoznika žitarica na svetu, ali i drugi najveći izvoznik sirove nafte na planeti.
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je jutros da je zbog sukoba u Ukrajini situacija u Evropi i svetu, "teža iz časa u čas".
CENA GASA PREMAŠILA ISTORIJSKI MAKSIMUM: Trese se energetsko tržište - cena VEĆA OD 2.000 DOLARA
Azijsko-pacifičke akcije pale usred sankcija Rusiji
DA LI SMO U REŽIMU ŠTEDNJE? Oglasili se iz Ministartva energetike: kolike su nam zalihe da izdržimo bez restrikcija
- Ekonomski izazovi su sve teži i sve veći. Rastu i cene svih prehrambenih proizvoda i zato reagujemo i na najveće cene u istoriji uglja, struje, gasa i svih sirovinana. Zato je važno da preduzimamo mere i sa njima ćemo vas upoznati u najkraćem roku, večeras ili sutra - rekao je Vučić i poručio da je bitno da se reaguje bez panike.
Cena gasa jutros je zabeležila najveći skok od decembra 2021. Za samo nekoliko sati vrednost hiljadu kubika je skočila sa 1.235 dolara na 1.500 dolara, da bi oko 11 sati doseglo 2.200 dolara! Hiljadu kubika u Nemačkoj istovremeno je premašilo cenu od 3.000 dolara.
Gas TTF čvorište
Juče: 1.235 dolara za 1.000 kubika
Jutros: 1.498 dolara za 1.000 kubika
Danas oko 11 h: 2.200 dolara za 1.000 kubika
Silovit rast cena jutros je nastavila da beleži i nafta. Američka nafta WTI skočila je na najviši nivo od 2013. tokom noćašnjeg trgovanja. Istovremeno je evropska nafta Brent, premašila cenu od 111 dolara po barelu, a usled usijane tražnje, što je nivo koji nije viđen još od jula 2014.
Do najnovijeg poskupljenja "crnog zlata", inače, dolazi u trenutku kada se Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni saveznici, među kojima je i Rusija, spremaju da održe sastanak na kojem će razgovarati o planu proizvodnje za april.
Rusija je, inače, jedan od najvećih dobavljača energije na svetu. Drugi je najveći izvoznik sirove nafte na planeti, posle Saudijske Arabije i najveći izvoznik prirodnog gasa, daleko ispred drugoplasiranog Katara. Iz Rusije u Evropu stiže 40 odsto ukupnih isporuka gasa i 30 odsto isporuka nafte.
Savetnik ministarke rudarstva i energetike Petar Stanojević rekao je sinoć da je Srbija sigurna u pogedu snadbevanja naftom i gasom.
- Nafta u Srbiju stiže sa Bliskog istoka i taj pravac nije ugrožen sukobima u Ukrajini, a imamo i naše rezerve nafte i naftnih derivata i nema nijednog indikatora zbog kojeg bi trebalo pokrenuti krizni plan, rekao je on sinić za RTS.
Skuplja i pšenica, kukuruz...
I cene žitarica na svetskim berzama poslednjih dana "lete" u nebo. Juče se tonom pšenice trgovalo po ceni od oko 290 dolara, jutros rano cena je skočila za 30 dolara, da bi potom zabeležila dodatan rast od nepunih 30 dolara na 350 dolara za tonu. Za 24 sata tona je poskupela za punih 25 odsto!
Istovremeno je rasla i cena kukuruza i to oko 2 odsto za poslednja 24 sata - na nedeljenom nivou za 19 odsto. Nešto blaži rast beleži cena soje - oko 7 odsto na nedeljnom niovu.
Pšenica
Juče: 291 dolar po toni
Jutros: 321
Sada: 350
Cene žitarica istovremeno su skočile i na domaćoj novosadskoj Produktnoj berzi. Početkom prošle nedelje kukuruz je bio 27 dinara za kilogram, bez PDV, a juče se trgovao po ceni od 31 dinar. Pšenica je skočila sa 30 na 33 dinara, a soja sa 75 na 78 dinara po kilogramu.
Direktor Produktne berze Miloš Janjić podseća da su Rusija i Ukrajina među najvećim izvoznicima žitarica na svetu, što govori, kako navodi, koliko mnogo utiču na svetska kretanja cena hrane.
- Neizvesnost je velika - kaže Janjić.
"Fokus da ne izvezemo previše"
Na sve to treba reći da je pred Srbijom prolećna setva kukuruza i još nekih kultura i da je vrlo važno pripremiti zemljište, kako bi žetva bila što bolja, a godina rodnija. Pšenična setva je završena i sada je jedno od strateških pitanja dobro upravljanje rodom.
Značaj je veći imajući u vidu da su mnogi susedi gro svojih potreba za žitaricama i hranom podmirivali i uvozili iz Srbije. Crnoj Gori, recimo, dolazi trećina hrane i čak dve trećine brašna iz Srbije, a veliki uvoznik je i Makedonija. Srbija je pritom imala rekordnu žetvu pšenice prethodne godine.
- Fokus je na tome da ne izvezemo previše - kažu u Nemanjinoj 11.
Investitori traže sigurnost
S druge strane, pod pritiskom neizvesnosti i posledica rusko ukrajinskih sukoba investitori su počeli da traže utočišta u zlatu. To je cenu zlata održalo prilično stabilnom na nivou od oko 62 dolara po gramu.
Za sada je stabilna i cena bakra, a primećen je i pad cene uglja.
Ugalj
Juče: 330 dolara
Danas: 315 dolara
Bakar
Danas: 9.975 dolara
Zlato
Juče: 62,247 dolara po gramu
Danas: 62,407 dolara po gramu