DA LI ĆE POSKUPETI PREHRAMBRENI PROIZVODI? Ovo su izazovi koji očekuju Srbiju
Rat u Ukrajini za sada ne utiče na srpsko tržište, više od 80 odsto prehrambenih proizvoda su domaći i nema bojazni za građane, kaže Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije.
- I ova kriza, kao i prethodne, govori koliko je važno da jačamo domaću ekonomiju i da kao potrošači kupujemo domaće proizvode - navodi Malinović.
Prošle godine Srbija je u Rusiju najviše izvozila sveže i sušeno voće, više od 148 tona, u vrednosti od oko 114 miliona evra. Posle toga, više od skoro 16.500 tona guma za automobile, vrednosti skoro 69 miliona evra, zatim slede lekovi, pribor za odeću, hartija i karton.
Iz Rusije prošle godine je uvezeno više od 1,7 miliona tona gasa, potom nafta, zatim slede sva đubriva sem sirovih i duvan.
"DOGAĐAJU SE NEVEROVATNA ČUDA NA TRŽIŠTIMA" Vučić: Formirali smo deset timova, građani mogu da budu sigurni
"NAŠ PRIMARNI CILJ SU ZADOVOLJNI RADNICI" Održan sastanak poslovodstva i sindikata Pošte Srbije
UPOZORENJE IZ MOSKVE: Odluka Nemačke o "Severnom toku 2" dovešće do naglog SKOKA cene gasa u Evropi!
U Ukrajinu je 2021. najviše izvezeno sirovog đubriva, skoro 68.000 tona, u vrednosti od skoro 25 miliona evra, zatim slede proizvodi od plastike, oprema za domaćinstva, gume za automobile i prerađeni metali.
Iz Ukrajine uvozimo najviše rudu gvožđa u vrednosti od skoro 96 miliona evra, prerađene metale i i furnir i drugo obrađeno drvo.
Rusija je, inače, najveći svetski izvoznik pšenice i zajedno sa Ukrajinom izvoze više od četvrtine svetskih potreba za pšenicom.
Srbija za sada nema razloga za brigu s obzirom na to da je i ona jedna od značajnih zemalja izvoznica pšenice, kaže Žarko Malinović iz Privredne komore Srbije.
- Mi smo neto izvoznici pšenice, i u tom smislu nemamo izazova kada govorimo o snabdevanju domaćeg tržišta, kako sirovim žitom tako i proizvodima od žita, kao što je brašno - rekao je Malinović.
Ono što jeste za nas sada izazov, kaže Malinović, to je kako da vodimo računa o našoj snabdevenosti jer će se dobavljači i kupci, u nedostatku da nabave proizvode sa tržišta Rusije i Ukrajine, obraćati našem tržištu.
Veoma je, ističe, važna mera koju je država preduzela, a to je da jača robne rezerve i na taj način omogući nesmetanu snabdevenost domaćeg tržišta.
Važno da jačamo ekonomiju i kupujemo domaće proizvode
- Poslednje dve godine imamo permanentnu krizu izazvanu kovidom, imamo situaciju kada moramo da tražimo alternativu i jako je važno da imamo jasnu strategiju i da zajedno radimo, i državne institucije i privredna komora i privrednici - rekao je Malinović.
S druge strane, navodi Malinović, i ova kriza kao i prethodne govore koliko je važno da jačamo domaću ekonomiju i da kao potrošači kupujemo domaće proizvode.
- Upravo u prehrambenom sektoru, mi jesmo jaki i jesmo neko ko zadovoljava potrebe domaćeg tržišta - rekao je Malinović.
Prema njegovim rečima, više od 80 odsto prehrambenih proizvoda su domaći i tu nema bojazni za građane.
- Nemamo značajna pomeranja u tražnji, vodimo računa o tome da naše tržište bude snabdeveno, da globalna kretanja i pomeranja ne utiču na cene kod nas - rekao je Malinović.
Dobro da građani ne gomilaju zalihe
Podsetio je da su na snazi mere Vlade Srbije kojima je ograničena cena osnovnih grupa namirnica i dodao da ne očekuje značajne poremećaje.
- Dobro što su građani odgovorno shvatili situaciju i ne gomilaju zalihe kao što su to radili u prvim mesecima pandemije - rekao je Malinović.
Hrvatski mediji prenose da bi zbog sankcija Rusiji mogla da ispašta njihova privreda, naime 25 odsto svih prihoda im je sa ruskog tržišta.
- Mi nismo u sličnoj situaciji, mi nismo uveli sankcije Rusiji, ono što je za nas izazov - kako oranizovati transport i logistiku u ovakvim situacijama - rekao je Malinović i podsetio da je Srbija uspela da otkoči naše kamione na ukrajinsko-rumunskoj granici.
Drugi izazov je, kaže Malinović, funkcionisanje platnog sistema jer zavisimo od odluka koje se donose na globalnom nivou i skrenuo pažnju kompanijama da budu obazrive, da kroz komunikaciju sa svojim bankama dobiju jasnu informaciju kako da postupaju.
Rezerve nafte i gasa obezbeđene
Što se tiče nafte i gasa, Malinović je rekao da su od nadležnih institucija dobijene garancije da su rezerve obezbeđene i da su sva skladišta puna.
Ukazao je da su cene energenata značajno povećane, ali da je snabdevanje za sada stabilno.
- Nama je važno da pratimo kakva će biti poljoprivredna sezona. Ukoliko budemo imali kvalitetnu poljoprivrednu sezonu, višak može da obezbedi supstituciju i na taj način u makroekonomskom smislu nemamo značajna pomeranja - rekao je Malinović.