Da li znate KOLIKO RADNIH MESTA ODNOSI KORONA? Cifre su ogromne
Amerika najviše pogođena
Prema podacima Međunarodne organizacije rada (ILO), očekuje se da će pandemija korona virusa rezultirati padom radnih sati na globalnom nivou za 14 odsto u drugom tromesečju 2020. godine.
ŠVAJCARCI OTVORILI GRANICE: Srpski državljani mogu da uđu u tu zemlju, ali će morati u karantin
Vučić najavio velike ekonomske promene: Preteći ćemo Hrvatsku po BDP, kao što će Kina preteći SAD
SVE MANJE DRŽAVA PRIMA NAŠE TURISTE: Ovo su zemlje koje su spustile rampu za naše državljane
Agencija za rad Ujedinjenih nacija navela je da je ovo ažurirano smanjenje radnog vremena ekvivalentno gubitku 400 miliona radnih mesta sa punim radnim vremenom na globalnom nivou u drugom tromesečju, na temelju standardne radne sedmice od 48 sati.
U prethodnom izveštaju iz maja, ILO je prognozirao pad od 10,7 odsto radnih sati, odnosno gubitak 305 miliona radnih mesta, što znaci da se situacija u međuvremenu pogoršala.
U poslednjem, petom izdanju monitora "Covid-19 i svet rada", ILO je naglasio da je Amerika najviše pogođena regija, s procenjenim padom radnog vremena od 18,3 odsto, odnosno 70 miliona radnih mesta sa punim radnim vremenom.
Za prvo tromesečje ove godine ILO je izračunao pad radnog vremena širom sveta od 5,4 odsto, što je 155 miliona radnih mesta, u odnosu na četvrti kvartal prošle godine.
ILO navodi da više globalnih faktora uzrokuje ovo opadanje, kao što su kraće radno vreme, privremeni odmor, kao i nezaposlenost i "neaktivnost".
U Izveštaju ILO navodi tri različita scenarija oporavka na tržištu rada u drugoj polovini godine.
Osnovni model predviđa pad radnog vremena od 4,9 odsto, odnosno gubitak 140 miliona radnih mesta u odnosu na četvrti kvartal 2019.
Ovaj scenario pretpostavlja oporavak privrednih aktivnosti prema postojećim prognozama, ukidanje ograničenja na radnom mestu, uz oporavak potrošnje i ulaganja. Pesimistički model značio bi pad radnog vremena od 11,9 odsto ili gubitak 340 miliona radnih mesta. Ta prognoza se temelji na mogućnosti drugog talasa korona virusa.
Optimistični model znači smanjenje radnog vremena za 1,2 odsto ili gubitak 34 miliona radnih mesta, a ovaj najbolji scenario desio bi se ako bi se brzo nastavile sve radne aktivnosti, uz kreiranje novih poslova i pojačanu potražnju.
Kako će svet funkcionisati POSLE pandemije? Neke stvari će se DEFINITIVNO ZAUVEK PROMENITI (VIDEO)
Kuršumlijska malina ĆE DOBRO PROĆI OVE GODINE: Ovo organsko voće ima zagarantovan plasman po dobroj ceni
HRVATSKA PRED SUDOM? Evropska komisija pokrenula postupak protiv komšija, prekršili pravila, sledi im kazna
Vučić: Neće biti novog paketa pomoći privredi, ali zdravstveni radnici najverovatnije mogu da očekuju povišicu
Srbija je jedina zemlja kojoj MMF nije smanjio prognozu rasta: Evo šta to govori o našoj ekonomiji
PLAĆA SE I PRAVO NA KUPANJE: Grci i Turci deru turiste na omiljenim srpskim destinacijama