Daju i po 500 EVRA za putovanja: Pogledajte koje mere uvodi Srbija i zemlje u okruženju za letovanje
Države će ove godine dati sve od sebe kako bi što više turista zadržale unutar svojih granica i tako pomogle privredi i oporavku domaćeg turizma od uticaja pandemije.
Od promotivnih kampanja, preko vaučera, do kartica sa novcem koji se može potrošiti samo u zemlji, države se već utrkuju koja će imati bolju ponudu za turiste.
Promovišu tako lepotu svojih planina, banja, jezera, a one koje su na primorju i mnoge morske destinacije, a sve kako bi podstakle građane da novac potroše "kod kuće" i tako pomognu turističku industriju i državu.
Manjak koji će uslediti zbog manjeg dolaska stranih gostiju, barem delimično biće nadomešćen akcijom turističkih vaučera u našoj zemlji, a koja se inače sprovodi već nekoliko godina. Pre izbijanja pandemije, do 26. februara ove godine podeljeno je 160.000 vaučera. Tada je za manje od mesec i po radnih dana svih 100.000 vaučera podeljeno, te je država morala da koristi sredstva iz budžetske rezerve za dodatnih 60.000 vaučera.
Grčka otvara sezonu od 1. jula, u Hrvatskoj na plaži redari i distanca, a Crna Gora ne planira povećanje cena za ovo leto
PANDEMIJA JE IZNEDRILA NOVA ZANIMANJA: Da li znate šta je KOVID MENADŽER?
Presudna odluka za Srbiju: Hoće li EU "progledati kroz prste" kada su u pitanju kvote na čelik?
Sada je najavljeno još dve milijarde dinara za turističke vaučere za odmor u Srbiji, a to znači da će moći da ih koristi još 400.000 naših građana. Planirano je da destinacije, osim banja i planina, budu i Beograd i Novi Sad.
Srbija će pozvati i kineske turiste da posete našu zemlju. Na poziv Kine da Srbija predstavi zemlju preko platforme kineske kompanije Alibaba odgovoriće već za desetak dana kada će Kinezi širom svoje zemlje moći da vide najveća blaga i turističku ponudu naše zemlje.
Mađari takođe imaju iskustva sa promovisanjem letovanja unutar svoje zemlje, a sada su tome posvetili više pažnje. Naime, Mađarska je još 2010. uvela kartice sa pogodnostima za domaće turiste, a sada će iznos na njima da poveća. Poslodavci zaposlenima mogu na SZÉP kartice da uplate određeni iznos koji mogu da potroše samo u zemlji, a sada će smanjiti i doprinose koji se plaćaju na te iznose. U toku su i kampanje kojima se snažno pozivaju građani na doprinos privredi odabirom domaćih odredišta za odmor.
Češko ministarstvo spoljnih poslova poziva građane da ne putuju ako nije neophodno, a očekuje se i podrška domaćem turizmu. I u ovoj zemlji se spominje mogućnost vaučera zaposlenima za korišćenje godišnjeg odmora u toj zemlji, a koji se ne bi oporezivali. Kako je najavljivano, vrednost vaučera bi bila u visini od 10 hiljada kruna, što je nešto manje od 400 evra. U Ministarstvu za lokalni razvoj već se priprema program "Odmor u Češkoj". Time će se omogućiti da zajedno u finansiranju odmora učestvuju, pored korisnika, država i turističke firme.
Od juna će u Hrvatskoj krenuti podela Cro-kartica na koje će poslodavci zaposlenima moći da uplate 2.500 kuna (oko 330 evra) i taj iznos će moći da se koristi samo na fizičkim prodajnim mestima restorana i smeštaja u toj zemlji, nešto slično mađarskom modelu. Uz Cro karticu koja je u pripremi, komšije razmišljaju i o projektu "Vredna nedelja odmora" gde bi cene smeštaja, ulaza u nacionalne parkove i sl. bile prepolovljene.
Do kraja maja znaće se da li će i Italijani dobijati finansijsku pomoć da provedu godišnji odmor u svojoj zemlji. Razgovara se o iznosima od 300 do 500 evra za aranžman s najmanje tri noćenja u nekoj od destinacija u zemlji. Jasno je da je ova zemlja najviše pogođena virusom, te će se i turizam znatno sporije oporavljati. Stoga je realno očekivati da će zemlja na razne načine da podstakne domaći turizam.
Austrijska vlada jasno ističe u medijima da je poželjnije da građani odmor provedu na austrijskim nego na stranim destinacijama. U društvu se to ozbiljno shvata i neke putničke agencije, koje su se do sada bavile tzv. outgoingom, već su se preorijentisale na unutrašnje aranžmane.
Nemačke pokrajine se već bore koja će pre da privuče domaće turiste ali i da ih odvrate od uobičajenih letovanja na Jadranskom, Sredozemnom, Egejskom i Jonskom moru. Tako u ovoj zemlji, koja svetu godišnje šalje desetine miliona turista, odmor u u okviru granica nikada nije bio aktuelniji. I u običajenim uslovima oko 35 odsto Nemaca bira da odmor provede u svojoj zemlji, a sada im, disciplinovanima kakvi već jesu, neće trebati previše objašnjavati zašto je dobro da novac troše u svojoj zemlji. Tamošnji turistički domaćini čak računaju da bi se pojedine nemačke destinacije mogle naći pred pravom turističkom najezdom.
Slovenija je takođe počela da popularizuje odmor u okviru svojih granica. Pripremaju i promotivnu kampanju da Slovence zadrže na domaćim destinacijama. Kako najavljuju, "neće stati samo na rečima", već vlada priprema i turističke vaučere kako bi podstakla domaći turizam.
Poljska je takođe najavila podršku domaćem turizmu, a stižu i najave o uvođenju vaučera za domaće turiste. Kako je istaknuto, vaučeri će biti ipak tek na jesen, pa o tome još uvek nema detalja.
Dok zemlje usmeravaju pažnju domaćim turistima, Crnoj Gori to ne bi mnogo pomoglo jer je premalo potencijalnih gostiju koji ne moraju da prelaze granice, a naročito imajući u vidu da je turizam u toj zemlji osnova privrede.
Jedna od interesantnih akcija jeste što je 16 crnogorskih hotelijera odlučilo da medicinskim radnicima, koji se brinu o pacijentima obolelim od virusa korona, pokloni ukupno 295 vaučera za tri noćenja u hotelima sa 4 i 5 zvezdica širom Crne Gore. Medicinari će svoje vaučere moći da iskoriste tokom predstojeće letnje sezone u skladu sa njihovim obavezama i kapacitetima hotela.
Grčka privredna komora EBEA promoviše organizovanje "diskontnog letovanja" za čak dva miliona Grka, koji bi uz pomoć posebnih kupona imali pokriven trošak letovanja u trajanju od pet dana u domaćoj destinaciji po svom izboru, u periodu od jula do kraja decembra.
ŽIVOT I OPORAVAK POSLE BANKROTA: Blato u zlatu i zlato u blatu
EKONOMSKI NAPREDAK SRBIJE: Plate za mart oko 515 evra, BDP oko 50 MILIJARDI EVRA
DO STO EVRA U TRI KLIKA: Prijava za novac od države traje samo minut
NEĆETE VEROVATI KOLIKI JE PROCENAT NEZAPOSLENIH AMERIKANACA: Korona napravila haos kakav nije viđen još od Velike depresije
PANDEMIJA RASTURILA BRITANSKU PRIVREDU: Pad BDP-a koji ih očekuje nije zabeležen TRI VEKA