Đetići stežu kaiš, nema povećanja minimalca, a slede i druge teške mere
Predloženi budžet za 2018. godinu dobio podršku u skupštinskim odborima ali sindikati protiv planiranih troškova
Predloženi crnogorski budžet za 2018. godinu od 2,1 milijarde evra naišao je na podršku u skupštinskim odborima, ali ne i među sindikalnim organizacijama i udruženjima, koji su nezadovoljni što neće biti povećanja “minimalca”.
Pročitajte i:
Budžet je za pet miliona evra manji u odnosu na ovogodišnji, ali iz tamošnje vlade garantuju redovno ispunjavanje domaćih i inostranih obaveza.
- Naredne godine biće očuvane zarade u javnom sektoru na postojećem nivou. Penzije će se usklađivati i redovno izmirivati. Okvirno će biti povećane oko tri i po procenta. Uvećava se i izdvajanje za Fond PIO 15 miliona evra. Redovno će se isplaćivati i socijalna davanja - saopštio je ministar finansija Darko Radunović.
Kapitalni budžet iznosi 287,7 miliona evra. Od toga 210 miliona biće utrošeno na nastavak izgradnje deonice auto-puta. Javni dug ove godine je gotovo dve i po milijarde evra. Smanjenje se očekuje u 2019. godini. Zaduživanje neće izostati ni naredne godine mada će biti manje za 150 miliona evra nego u ovoj.
- U 2018. biće neophodno zaduživanje od 296 miliona evra koje će biti utrošeno na otplatu duga iz prethodnog perioda, vrednog 106 miliona evra i 190 miliona za obaveze prema kineskoj Eksim banci - istakao je ministar finansija.
U Vladi računaju da će tekuća potrošnja biti finansirana iz izvornih prihoda. U to je ukalkulisan i veći PDV i akcize na pojedine artikle - prvenstveno na gorivo. Vukašin Zogović iz Unije slobodnih sindikata prognozira da će uz PDV i druge najavljene namete građani teško moći da “krpe kraj sa krajem”.
- Nema povećanja zarada, a predviđen je samo sistem nagrađivanja u prosveti i zdravstvu. Nejasno je zašto nema povećanja minimalne zarade, ako je ove godine smanjen deficit u budžetu, a naplata prihoda premašila planirano - kaže Zogović.
Plata sudije hiljadu evra
Predloženim budžetskim rešenjima nisu svi bili zadovoljni. Sudski i Tužilački savet tražili su više sredstava.
- Želimo da imamo moralnog, autonomnog i obrazovanog sudiju. Za to treba novac, garantovana plata. Sudije osnovnih sudova ne smeju imati male zarade. Njihova je oko hiljadu evra. Niko od mladih sudija nema rešeno stambeno pitanje, pa od te plate od hiljadu evra izdvajaju 250 ili 350 evra za kirije. Da li možemo garantovati da će sudija sa 650 evra i sa obavezom da za godinu završi 250 predmeta, sačuvati svoju moralnost i autonomnost? Ne može - poručila je predsednica Vrhovnog suda Vesna Medenica.