DIGITALNA TRANSFORMACIJA SRBIJE: Ključni element za OPSTANAK NA TRŽIŠTU
Srbija tradicionalno ima jaku industriju (mašinstvo, automobilsku industriju, preradu metala, proizvodnju, tekstil itd.).
Takođe, naša zemlja ima i jaku poljoprivrednu bazu sa snažnom integracijom u međunarodne lance vrednosti. U poslednjih 12 i više godina dinamično rastuća IKT industrija (posebno IT sektor) daje sve važniji element za razvoj srpske privrede.
Globalni trendovi kao što su digitalna transformacija poslovnih modela i lanci vrednosti, uključujući specifične elemente za proizvodnju kao što je industrija 4.0, sve više imaju svoj uticaj na sve industrije i sektore u Srbiji. Stepen digitalne transformacije poslovnih procesa unutar industrije, između igrača (horizontalnih) lanaca vrednosti i unutar pojedinačnih kompanija (vertikalni lanci vrednosti) će se u narednim godinama enormno povećati.
Ovo je razlog zašto kompanije više ne mogu da izbegnu digitalnu transformaciju. Većina kompanija je to do sada shvatila. Oni koji žele da ostanu konkurentni u budućnosti moraju se aktivno suočiti sa izazovima digitalne transformacije.
Privredna komora Srbije dodelila nagrade "Prijatelj porodice 2018"
Promocija Zapadnog Balkana pred međunarodnim investitorima
Filip Mrdak, rukovodilac projekta u Centru za digitalnu transformaciju (CDT) Privredne komore Srbije objašnjava koja je bila ideja za osnivanje ovog Centra.
- Centar za digitalnu transformaciju (CDT) je osnovan sa idejom da omogući da se na efikasan i transparentan način sprovede digitalna transformacija srpske privrede – kroz edukacije, savetovanje, kao i stvaranje strateških partnerstava sa nosiocima tehnologija, sa jedne strane, i kompanijama koje bi u svom poslovanju primenjivale ova rešenja, sa druge - ističe Mrdak.
Rezultati istraživanja o nivou digitalizacije MMSP koje je CDT sproveo na više od 340 preduzeća u 2018. godini pokuzaju da čak 90% ispitanih preduzeća nemaju u planu nikakve digitalne projekte u skoroj budućnosti. Ostali imaju u planu tek neke jednostavne kao što su nabavka osnovnih softvera, pravljenje web stranica, pozicioniranja na društvenim medijima...
- Program podrške digitalnoj transformaciji MMSP za 2019. godinu je osmišljen na osnovu iskustva u sprovođenju Pilot projekta CDT za 2018. godinu, koji je realizovao Centar za digitalnu transformaciju uz podršku GIZ i PKS tokom 2018. godine. U okviru Pilot projekta CDT za 2018., CDT je, kao što je navedeno, sproveo anketu među reprezentativnim preduzećima o statusu digitalne transformacije srpskih MMSP, edukovao i sertifikovao 22 sertifikovana konsultanta a 40 srpskih preduzeća je prošlo kroz program konsaltinga i izrade strateških dokumenata koji prikazuju njihov individualni proces transformacije. U 2019. godini, dodatno su obučena i uspešno sertifikovana 23 sertifikovana konsultanta po standardu ISO 17024, čime je stvoren fond od preko 40 iskusnih i sertifikovanih konsultanata - naglašava Mrdak.
Potpisan Memorandum o razumevanju između PKS i Svekineske federacije za industriju i trgovinu
Za efikasniji rad i sigurne klijente: Agenti za nekretnine pripremaju inicijativu za izmenu zakona
Sva zainteresovana mala i srednja preduzeća moći će od 1. jula da konkurišu na javni poziv koji otvara Centar za digitalnu transformaciju:
- Centar za digitalnu transformaciju (CDT) Privredne komore Srbije (PKS), u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju (GIZ) i Razvojnom agencijom Srbije (RAS), od 1.7.2019. godine otvara Javni poziv za preduzeća koje žele da konkurišu za podršku u digitalnoj transformaciji poslovanja. Poziv će biti otvoren dok postoje obezbeđena sredstva - kaže Filip Mrdak.
Izabrane kompanije imaće mogućnost izrade besplatne ekspertske analize, od strane sertifikovanih konsultanata, koja definiše ključne oblasti koje treba unaprediti.
Mrdak ističe i šta je sledeći korak u ovom procesu:
- Sledeći korak je razvoj i implementacija digitalne strategije sa ciljem podizanja konkurentnosti MMSP kroz podizanje poslovnih procesa, ponude proizvoda i usluga, komunikacije sa potencijalnim i aktuelnim kupcima, efikasnije planiranje finansiranja, podizanje profitabilnosti, marketinških i promotivnih aktivnosti.
Izradu i implementaciju digitalne strategije sufinansira RAS do 50 % ukupnih troškova, maksimalno do 600.000 dinara.
O Javnom pozivu, posetite sajt www.cdt.org.rs.