ДИГИТАЛНА ТРАНСФОРМАЦИЈА СРБИЈЕ: Кључни елемент за ОПСТАНАК НА ТРЖИШТУ
Србија традиционално има јаку индустрију (машинство, аутомобилску индустрију, прераду метала, производњу, текстил итд.).
Такође, наша земља има и јаку пољопривредну базу са снажном интеграцијом у међународне ланце вредности. У последњих 12 и више година динамично растућа ИКТ индустрија (посебно ИТ сектор) даје све важнији елемент за развој српске привреде.
Глобални трендови као што су дигитална трансформација пословних модела и ланци вредности, укључујући специфичне елементе за производњу као што је индустрија 4.0, све више имају свој утицај на све индустрије и секторе у Србији. Степен дигиталне трансформације пословних процеса унутар индустрије, између играча (хоризонталних) ланаца вредности и унутар појединачних компанија (вертикални ланци вредности) ће се у наредним годинама енормно повећати.
Ово је разлог зашто компаније више не могу да избегну дигиталну трансформацију. Већина компанија је то до сада схватила. Они који желе да остану конкурентни у будућности морају се активно суочити са изазовима дигиталне трансформације.
Привредна комора Србије доделила награде "Пријатељ породице 2018"
Промоција Западног Балкана пред међународним инвеститорима
Филип Мрдак, руководилац пројекта у Центру за дигиталну трансформацију (ЦДТ) Привредне коморе Србије објашњава која је била идеја за оснивање овог Центра.
- Центар за дигиталну трансформацију (ЦДТ) је основан са идејом да омогући да се на ефикасан и транспарентан начин спроведе дигитална трансформација српске привреде – кроз едукације, саветовање, као и стварање стратешких партнерстава са носиоцима технологија, са једне стране, и компанијама које би у свом пословању примењивале ова решења, са друге - истиче Мрдак.
Резултати истраживања о нивоу дигитализације MMSP које је ЦДТ спровео на више од 340 предузећа у 2018. години покузају да чак 90% испитаних предузећа немају у плану никакве дигиталне пројекте у скорој будућности. Остали имају у плану тек неке једноставне као што су набавка основних софтвера, прављење web страница, позиционирања на друштвеним медијима...
- Програм подршке дигиталној трансформацији MMSP за 2019. годину је осмишљен на основу искуства у спровођењу Пилот пројекта ЦДТ за 2018. годину, који је реализовао Центар за дигиталну трансформацију уз подршку ГИЗ и ПКС током 2018. године. У оквиру Пилот пројекта ЦДТ за 2018., ЦДТ је, као што је наведено, спровео анкету међу репрезентативним предузећима о статусу дигиталне трансформације српских MMSP, едуковао и сертификовао 22 сертификована консултанта а 40 српских предузећа је прошло кроз програм консалтинга и израде стратешких докумената који приказују њихов индивидуални процес трансформације. У 2019. години, додатно су обучена и успешно сертификована 23 сертификована консултанта по стандарду ИСО 17024, чиме је створен фонд од преко 40 искусних и сертификованих консултаната - наглашава Мрдак.
Потписан Меморандум о разумевању између ПКС и Свекинеске федерације за индустрију и трговину
За ефикаснији рад и сигурне клијенте: Агенти за некретнине припремају иницијативу за измену закона
Сва заинтересована мала и средња предузећа моћи ће од 1. јула да конкуришу на јавни позив који отвара Центар за дигиталну трансформацију:
- Центар за дигиталну трансформацију (ЦДТ) Привредне коморе Србије (ПКС), у сарадњи са Немачком организацијом за међународну сарадњу (ГИЗ) и Развојном агенцијом Србије (РАС), од 1.7.2019. године отвара Јавни позив за предузећа које желе да конкуришу за подршку у дигиталној трансформацији пословања. Позив ће бити отворен док постоје обезбеђена средства - каже Филип Мрдак.
Изабране компаније имаће могућност израде бесплатне експертске анализе, од стране сертификованих консултаната, која дефинише кључне области које треба унапредити.
Мрдак истиче и шта је следећи корак у овом процесу:
- Следећи корак је развој и имплементација дигиталне стратегије са циљем подизања конкурентности MMSP кроз подизање пословних процеса, понуде производа и услуга, комуникације са потенцијалним и актуелним купцима, ефикасније планирање финансирања, подизање профитабилности, маркетиншких и промотивних активности.
Израду и имплементацију дигиталне стратегије суфинансира РАС до 50 % укупних трошкова, максимално до 600.000 динара.
О Јавном позиву, посетите сајт www.cdt.org.rs.