DOBRE VESTI ZA NAŠE POLJOPRIVREDNIKE: EU povlači mere kontrole izvoza malina iz Srbije
Mera dodatne kontrole svake desete pošiljke malina iz Srbije na koronavirus, dovela je do dodatnih troškova za izvoznike
Na Stalnom komitetu za životinje, bilje, hranu i stočnu hranu EU odlučeno je da se povuče mera dodatne kontrole za izvoz smrznutih malina iz Republike Srbije, potvrđeno je u Ministarstvu poljoprivrede.
"MOJA PRVA PLATA": Ko sve ima pravo na novac iz državnog budžeta i kako da se prijavite?
INSPEKCIJA ZATVARA GRADILIŠTE, ČEŠLJA "RAD NA CRNO": Evo šta donosi novi Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu
EVO KO ĆE SVE DOBITI MINIMALAC: Ove uslove morate ispuniti ako želite pomoć od države
Mera dodatne kontrole svake desete pošiljke malina iz Srbije na koronavirus, dovela je do dodatnih troškova za izvoznike i umanjenja prihoda proizvođača malina.
Inspektori Evropske kancelarije za hranu i veterinu (Food and Veterinary Office) posetili su Srbiju tokom juna i jula 2019 radi terenske kontrole uslova i načina rada. Nalazi njihovog izveštaja bili su pozitivni. Na osnovu pomenutih nalaza, 21. aprila 2020 Stalni komitet za životinje, biljke, hranu i hranu za životinje EU doneo je odluku o ukidanju dodatnih kontrola na srpsku malinu pri izvozu u EU.
-Sektor poljoprivredne inspekcije je u proteklim godinama intenzivno doprineo svojim aktivnostima na uspostavljanju sistema bezbednosti hrane koji garantuje kvalitet i bezbednost proizvoda na veoma jasan, održiv i transparentan način. Unapređivali smo zakonodavni okvir nizom akata i procedura, podržavali akreditaciju metoda ispitivanja na norovirus (akreditovane su dve laboratorije, a treća je u postupku), konstantno radili na edukaciji inspektora, kao i subjekata u proizvodnji i preradi maline. Posebno izdvajamo edukativne obuke koje smo organizovali u Ministarstvu poljoprivrede uz podršku domaćih profesora sa naših fakulteta i instituta, koristeći podršku TAIEX-a i USAID projekta saradnje za ekonomski razvoj. Predstoji nam, da sistem koji smo uspostavili u ovoj oblasti, a za koji smo dobili pozitivne ocene i od strane FVO inspektora Evropske komisije koji su nas proveravali, unapređujemo na održiv način - navode u Ministarstvu poljoprivrede.
Osnovno pravilo koje važi je da se maline ne sade u blizini gde se gaje životinje, skladišti stajnjak, odlaže otpad ili blizu mesta koja imaju tretman otpadnih voda. Bitno je i da se za sve procese u toku uzgoja maline koristi čista voda.
Virusi mogu da prežive u mnogim agrohemikalijama, zato je važno da se za primenu sredstava za zaštitu i ishranu bilja koriste samo čista voda.
Pažnja mora da bude i na higijeni opreme za berbu, a gajbice moraju da budu čiste i da su dezinfikovane i da se održavaju. Ne smeju ni da se koriste za druge namene osim za berbu.
Ukoliko se transportno vozilo koristi za druge namene, pre i posle transporta mora da se temiljno očisti i opere, a po potrebi i dezinfikuje.
VAŽNO OBAVEŠTENJE ZA GRAĐANE SRBIJE: Kako da nastavite otplatu kredita nakon moratorijuma? U oktorbu TRI OPCIJE
DOBRA VEST ZA SVE VOĆARE: U EU oduševljeni kvalitetom naših sadnica, Srbija dobila pravo na izvoz MEĐU PRVIMA
NEMAJU SVI PRAVA NA DRŽAVNU POMOĆ! Za minimalac će biti izostavljena OVA GRUPA RADNIKA
KRALJ ŠUMA SE VRAĆA U KRALJEVO: Počela reprodukcija jelena, ove životinje sa strašću je gajio i Stefan Nemanja
Kod Kaplarevića iz Dragačeva berba kupina u punom jeku: OTKUPNA CENA 200 DINARA, prva klasa spremna za Rusiju