DOBRE VESTI ZA NEMAČKU EKONOMIJU: Rastu industrijske narudžbine
Domaće porudžbine su povećane za 1,7 posto u odnosu na jul
Porudžbine robe proizvedene u Nemačkoj porasle su u avgustu za 4,5 procenata, više nego što se očekivalo, što je podgrejalo nade u snažan oporavak najveće evropske ekonomije u trećem tromesečju nakon od udara korona virusa.
TEHNOLOGIJA USKORO POTPUNO MENJA NAČIN PLAĆANJA: ECB razmišlja o uvođenju digitalnog evra
2,5 MILIJARDE EVRA INVESTICIONOG PLANA BIĆE USMERENE KA SRBIJI? Evo na koje načine će Evropska unija pomoći Srbiji
HRVATI PROPALI: Objavljeni rezultati Eurostata, komšije na samom dnu, dok se druge ekonomije oporavljaju oni "grcaju"
Povećanje je bilo vođeno potražnjom iz evrozone, saopštio je danas Savezni zavod za statistiku, Destatis, ukazujući da kompanije dobro napreduju na putu ka dostizanju pretkriznog niva proizvodnje, prenosi Rojters.
-Proces rasta novih industrijskih narudžbina nastavlja se neverovatnim tempom, saopštilo je nemačko Ministarstvo ekonomije.
Prijem novih porudžbina bio je u avgustu samo 3,6 posto manji u odnosu na februar, pre nego što su uvedene mere zatvaranja s ciljem obuzdavanja širenja korona virusa, naveli su iz Detatisa.
Ekonomisti su pozdravili ove dobre pokazatelje, ali su upozorili da rast infekcija širom Evrope podiže rizik od neuspeha.
Zvanični podaci objavljeni prošle nedelje pokazali su da je nemačka maloprodaja skočila u avgustu 0mnogo više nego što se predviđlo, a nezaposlenost je u septembru dodatno pala, što je pojačalo optimizam da će se potrošnja domaćinstava oporaviti.
Prema podacima zavoda za statistiku, porudžbine iz inostranstva su porasle za 6,5 odsto, podstaknute skokom narudžbi od 14,6 procenata iz drugih zemalja evrozone.
Domaće porudžbine su povećane za 1,7 posto u odnosu na jul.
Nemačka ekonomija je u drugom kvartalu pala za 9,7 procenata usled kolapsa potrošnje domaćinstava, kompanijskih investicija i trgovine u jeku pandemije.
Ministar ekonomije Peter Altmaier upozorio je u ponedeljak da Nemačka mora da izbegne novi zastoj industrijske aktivnosti.
Institut IFO predviđa rast proizvodnje od 6,6 posto u trećem kvartalu, a zatim usporavanje na 2,8 procenata u poslednjem tromesečju ove godine.