ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА НЕМАЧКУ ЕКОНОМИЈУ: Расту индустријске наруџбине
Домаће поруџбине су повећане за 1,7 посто у односу на јул
Поруџбине робе произведене у Немачкој порасле су у августу за 4,5 процената, више него што се очекивало, што је подгрејало наде у снажан опоравак највеће европске економије у трећем тромесечју након од удара корона вируса.
ТЕХНОЛОГИЈА УСКОРО ПОТПУНО МЕЊА НАЧИН ПЛАЋАЊА: ЕЦБ размишља о увођењу дигиталног евра
2,5 МИЛИЈАРДЕ ЕВРА ИНВЕСТИЦИОНОГ ПЛАНА БИЋЕ УСМЕРЕНЕ КА СРБИЈИ? Ево на које начине ће Европска унија помоћи Србији
ХРВАТИ ПРОПАЛИ: Објављени резултати Еуростата, комшије на самом дну, док се друге економије опорављају они "грцају"
Повећање је било вођено потражњом из еврозоне, саопштио је данас Савезни завод за статистику, Дестатис, указујући да компаније добро напредују на путу ка достизању преткризног нива производње, преноси Ројтерс.
-Процес раста нових индустријских наруџбина наставља се невероватним темпом, саопштило је немачко Министарство економије.
Пријем нових поруџбина био је у августу само 3,6 посто мањи у односу на фебруар, пре него што су уведене мере затварања с циљем обуздавања ширења корона вируса, навели су из Детатиса.
Економисти су поздравили ове добре показатеље, али су упозорили да раст инфекција широм Европе подиже ризик од неуспеха.
Званични подаци објављени прошле недеље показали су да је немачка малопродаја скочила у августу 0много више него што се предвиђло, а незапосленост је у септембру додатно пала, што је појачало оптимизам да ће се потрошња домаћинстава опоравити.
Према подацима завода за статистику, поруџбине из иностранства су порасле за 6,5 одсто, подстакнуте скоком наруџби од 14,6 процената из других земаља еврозоне.
Домаће поруџбине су повећане за 1,7 посто у односу на јул.
Немачка економија је у другом кварталу пала за 9,7 процената услед колапса потрошње домаћинстава, компанијских инвестиција и трговине у јеку пандемије.
Министар економије Петер Алтмаиер упозорио је у понедељак да Немачка мора да избегне нови застој индустријске активности.
Институт ИФО предвиђа раст производње од 6,6 посто у трећем кварталу, а затим успоравање на 2,8 процената у последњем тромесечју ове године.