Donald Tramp ima moćan PLAN za spas PRIVREDE u vreme korona virusa
Administarcija Donalda Trampa i Američka centralna banka udvostručili su napore da pandemija korona virusa ne bi progutala privredu.
Oni su najavili veliku finansijsku pomoć najpogođenijim firmama i domaćinstvima.
Pilot celom svetu uputio VAŽNU PORUKU NA NEBU USLED PANDEMIJE KORONA VIRUSA (FOTO)
(UŽIVO) Pandemija iz minuta u minut: Broj registrovanih slučajeva u svetu preko 200.000, u Mostaru zaražena porodilja
LEPE VESTI IZ KINE: U Vuhanu samo jedan novozaraženi korona virusom, epidemija jenjava
Američki ministar finansija Stiven Mnučin radi sa Senatom i Predstavničkim domom na "smelom i velikom" programu pomoći, rekao je Donald Tramp na konferenciji za novinare, prenosi Seebiz.
Nakon zakasnele reakcije Trump se hvalio neviđenom razmerom tog plana i istakao "da veruje da tako nešto nikada nije video".
Korona virus, koji se širi svuda u svetu, prisilio je brojne zemlje na preduzimanje drakonskih mera. U Sjedinjenim Državama su obustavljene brojne avio linije, zatvorene su škole, kafane i restorani. Nisu dozvoljena okupljanja više od 10 osoba, što takođe utiče na celokupnu privrednu aktivnost zemlje.
"Uhvatićemo se u koštac s problemom i izaći veći, jači i bolji nego ikada", poručio je Tramp.
Steven Mnučin nije otkrio iznos tog plana pomoći, dok američka štampa spominje oko 850 milijarda dolara. Ali naveo je neke konkretne mere.
"Nameravamo odmah Amerikancima da pošaljemo čekove, u sledeće dve nedelje", rekao je. Tom merom se poslužila Bušova administracija tokom krize 2008. godine.
Mnučin je naglasio važnost ubrizgavanja novca za pomoć domaćinstvima i malim firmama koje su najteže pogođene krizom i dodao da će osigurati zajmove avio prevozu i hotelijerstvu.
FED će podržati likvidnost kompanija kupovinom njihovih HoV
Američke Federalne rezerve (FED) najavile su danas novu meru kako bi pomogle preduzećima da obezbede likvidna sredstva neophodna za poslovanje.
FED je saopštio da pokreće poseban mehanizam kreditiranja preduzeća, odnosno kupovinu korporativnih obveznica od izdavalaca koji u ovom periodu teško nalaze kupce na otvorenom tržištu, kako bi omogućio kompanijama da obezbede kratkoročno finansiranje na tržištu komercijalnih hartija od vrednosti (HoV), izveštava CNBC.
Većina aktera na Vol stritu je predviđala da će američka centralna banka doneti takvu meru, koju je FED prvi put koristio tokom finansijske krize 2008. godine.
Korporativne dužničke hartije podrazumevaju katkoročne pozajmice od ključnog značaja za finansiranje poslovanja kompanija, a za koje nije potreban kolateral već se samo procenjuje kreditna sposobnost (bonitet) zajmoprimca.
"Ovo je krucijalno tržište za osnovno kratkoročno zaduživanje kompanija, jer ako ne možete da dobijete zajam na kratak rok, onda ne možete da vršite isplate, ne možete da platite svoje zaposlene, ne možete da platite svoje dobavljače. Ako se to zamrzne, onda je stvarno problem", izjavio je Rendal Krocner, bivši guverner FED.
Za više informacija o korona virusu možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.