EL SALVADOR postao prva zemlja koja je ZABRANILA rad rudnika METALA a evo i zašto
To je istorijski dan za El Salvador
Najmanja država u Centralnoj Americi - El Salvador - je odobrio zakon kojim se zabranjuje svim rudnicima metala da zagađuju životnu sredinu i prirodne resurse. To je prva zemlja u svetu koja učinila tako nešto. Novi zakon, uz podršku 70 poslanika, zabranjuje sva istraživanja, eksploataciju, i obradu metala kako na površinskim kopovima tako i u rudnicima.
PONOVO SE TRESE TLO: Jak zemljotres pogodio Salvador
OD CEPANICA DO VRHUNSKOG NAMEŠTAJA: Dela umetnika iz Kaluđerice kome je Salvador Dali uzor (FOTO)
- To je istorijski dan za El Salvador. To je istorijski dan za ceo svet - rekla je ministar za životnu sredinu Lina Pohl novinarima nakon glasanja u Kongresu, a prenosi Financial Times.
- Ovo je hrabar korak, izuzetan korak, i predstavlja veliki korak ka izlasku iz degradacije životne sredine u ovoj zemlji - dodala je ona.
Nivo zagađenja životne sredine u El Salvador je jedan od najviših u regionu, drugi su samo Haiti, a dostupnost vode za piće je najniža, prema podacima UN.
SBERBANKA prodala svoje filijale u Ukrajini zbog blokade i divljanja neofašista! (FOTO)
- Rudarstvo je industrija čija je osnovna i prva žrtva voda. Mi govorimo o pitanju koje je stvar života ili smrti za zemlju - rekao je Andres Mek Kinli, specijalista za rudarstvo i vode na Centralno-američkom univerzitetu u San Salvadoru, a prenosi Njujork Tajms.
Zakon je usvojen uprkos interesima međunarodnih rudarskih kompanija za iskopavanje i preradu zlata i srebra. U oktobru, El Salvador je dobio sudski spor u Međunarodnom centru Svetske banke za rešavanje investicionih sporova (ICSID) protiv Australijsko-kanadske rudarske kompanije OceanaGold Corp.
Cene nafte nastavljaju RAST nakon blokade!
Kompanija je zahtevala 250 miliona dolara naknade nakon što je El Salvador povukao dozvole 2009. godine OceanaGold i da je umesto toga dužan da plati zemlji 8 miliona dolara za sudske troškove. Salvador ima populaciju od oko šest miliona ljudi i ima 25.9 milijardi dolara bruto domaćeg proizvoda.