EU danas odlučuje o mogućim kvotama na srpski čelik
Zemlje članice EU će danas doneti odluku u uspostavljanju "konačnih zaštitnih kvota" na uvoz čelika na tržište Unije.
- Evropska komisija u popunosti je upoznata sa zabrinutošću srpskih vlasti povodom ovog pitanja - rečeno je Tanjugu u Briselu.
Nakon dva meseca pauze, proizvodnja u Fijatu kreće SUTRA!
U Evropskoj komisiji za Tanjug kažu da će zemlje članice danas glasati o uvođenju konačnih zaštitnih mera na uvoz čelika.
Glasanje će se obaviti na osnovu rezultata istrage koju je Evropska komisija pokrenula u martu 2018. godine i koja je dovela do uvođenja "privremenih zaštitnih mera" u julu 2018. godine, u cilju zaštite EU industrije i tržišta čelika nakon uvođenja jednostranih taksi SAD na uvoz čelika i aluminijuma.
Srbija je prilikom uvođenja privremenih zaštitnih mera na izvoz čelika u EU bila izuzeta.
- Nalazi i namere Evropske komisije će biti predmet glasanja zemlja članica. Nakon njihovog konačnog usvajanja od strane Komisije mere bi trebalo da stupe na snagu početkom februara 2019. godine - izjavio je portparol Evropske komisje za Tanjug.
DVA PUTINOVA ZAHTEVA! Evo šta će ruski predsednik tražiti od Srbije!
U Evropskoj komisiji kažu da su u potpunosti upoznati sa zabrinutošću srpskih vlasti povodom ovog pitanja.
Srbija je zatražila od Evropske komisije da bude izuzeta iz novih EU kvota za uvoz čelika.
Time bi se osigurao nastavak pune proizvodnje Železare Smederevo koja je označena kao jedan od ključnih pokretača privrednog rasta države.
Procenjuje se da je maksimalna godišnja proizvodnja smederevske Železare, koja je od 2016. godine u vlasništvu kineske kompanije "Hestil" 2,2 miliona tona čelika godišnje, što predstavalj oko 1,5 procenata prozvodnje EU.
Ugovori VREDNI 230 MILIONA EVRA: Dolazak ruskog predsednika u Srbiju donosi nova ulaganja!
Glavni izvoznici čelika u EU su Kina, Indija, Rusija, Južna Koreja i Ukrajina.
U izveštaju Evropske komisije Svetskoj trgovinskoj organizaciji navodi se da bi nove zaštitne mere za uvoz čelika u EU trebalo da budu uvedene na tri godine i to u visini od 25 procenata ukoliko se prekorači tzv tradicionalni nivo trgovine čelikom na EU tržištu.
Mere bi trebalo da budu uvedene po principu "erga omnes", dakle bez obzira na poreklo, i da se odnose na 26 kategorija čeličnih proizvoda.
Problem za nemačku ekonomiju: Najslabiji rast za pet godina! (VIDEO)
Navodi se da bi ove mere u slučaju izmenjenih okolnosti mogle biti ponovo razmotrene i preinačene.