EVROPSKA UNIJA NA TANKOM LEDU: Zbog ruskog gasa mračan scenario sve izvesniji, na zimu ih čeka KATASTROFA
Evropska komisija donela je odluku koja se tiče ruskog gasa.
Evropska komisija je u sredu iznela svoj plan za smanjenje upotrebe gasa u Evropi za 15 odsto, jer pokušava da ojača energetsku otpornost EU usred tenzija sa ključnim snabdevačem Rusijom.
Momirović: Put Kokin Brod - Pribojska banja biće gotov do 15. novembra (FOTO)
PROCURILI TAJNI DOKUMENTI IZ BRISELA: Ratna ekonomija stigla u Evropu, crne prognoze za stari kontinent
RESTRIKCIJE! Evropska komisija predložila smanjenje potrošnje gasa za 15 odsto
Najavljujući paket "Uštedite gas za sigurnu zimu", predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je 12 zemalja članica pogođeno delimičnim ili potpunim prekidom snabdevanja ruskim gasom.
Fon der Lajen je upozorila da je potpuno isključenje ruskog gasa "verovatan scenario".
- Rusija nas ucenjuje. Rusija koristi energiju kao oružje - rekla je ona.
Paket predlaže cilj za sve države članice da smanje potražnju za gasom za 15 odsto između avgusta 2022. i marta 2023. Države članice imaju rok do septembra da pokažu kako će moći da ispune taj cilj.
U saopštenju o paketu, Komisija je rekla da će biti mera koje će pomoći zemljama članicama EU da ispune neophodna smanjenja, uključujući "fokus na supstituciju gasa drugim gorivima i ukupne uštede energije u svim sektorima".
Komisija je takođe pozvala države članice da pokrenu kampanje podizanja svesti javnosti "kako bi promovisale smanjenje grejanja i hlađenja u širokom obimu".
Mere dolaze samo dan pre nego što su zvaničnici zabrinuti da bi Gasprom, ruska državna gasna kompanija, mogao da odbije da ponovo pokrene isporuke gasovodom Severni tok 1.
Severni tok 1 zatvoren je poslednjih 10 dana zbog redovnog održavanja. Gasovod je vitalna arterija koja povezuje ogromne ruske rezerve gasa sa kontinentom preko Nemačke. Isporučuje 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, ili skoro 40 odsto ukupnog uvoza gasa u blok iz Rusije.
- Prošlog meseca Gasprom je smanjio protok kroz gasovod za 60 odsto, okrivljujući odluku zemalja okupljenih oko NATO, SAD i EU da zadrži vitalne turbine zbog sankcija Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu. Tim turbinama je od tada dozvoljeno da putuju u Nemačku iz Kanade, gde su bile na popravci, pod ukidanjem sankcija - saopštila je kanadska vlada prošle nedelje.